Vatikán. Před dvaceti lety se ochranou dětí před sexuálním zneužíváním nikdo nezabýval, říká v exkluzívním rozhovoru pro Vatikánský rozhlas švédská královna Silvia. World Childhood Foundation, kterou založila, dala impulz k hledání cest prevence a větší pozornosti k utrpení dětí, které se stávají předmětem zneužívání.
Téma ochrany nezletilých patří k celospolečenským problémům. Švédská královna Silvia přijela do Vatikánu na konferenci, která se ve dnech 14. – 15. listopadu zaměřovala na otázku důstojnosti dítěte v digitální éře. Jako zakladatelka World Childhood Foundation představila linii této nadace na ochranu dětí a především vyjádřila potěšení nad tím, že se toto téma stává předmětem široké diskuse:
„Nejprve bych chtěla poděkovat Jeho Svatosti papeži, že sezval do Vatikánu odborníky, aby mluvili o této otázce, která mi velmi leží na srdci. Před dvaceti lety se totiž nikdo nezabýval tématem sexuálního zneužívání dětí a všemi strašlivými skutečnostmi, které s tím souvisí. Dospěla jsem tehdy k přesvědčení, že bych mohla pomoci k upozornění na tuto velice obtížnou věc. (…) Proto jsem před dvaceti lety založila World Childhood Foundation. Ve chvíli, kdy nadace vznikla, bylo vše velmi obtížné, cítila jsem se poměrně osamocená a musím tedy říci, že mne velmi těší, že tento problém nyní přišel na pořad dne. Je to velmi smutná otázka, ale nyní si již všichni troufají o ní mluvit, a když se o věcech mluví, lze je také změnit. Jsem tedy velmi ráda, že jsem mohla ve Vatikánu vyslechnout všechny tyto odborníky. Na konferenci byly zastoupeny velmi důležité organizace a papež pozval také náboženské představitele. Bylo úžasné vidět, jak mezi sebou diskutují o těchto problémech, protože mají možnost nejen ovlivňovat politiky ve svých zemích, ale také senzibilizovat školy a učitele, aby dokázali varovat děti před nebezpečím, jemuž mohou být vystaveny.“
Jak za těchto dvacet let pokročila ochrana dětí před zneužíváním?
„Jsem po této stránce skutečně optimistická. Velmi mnoho organizací se nyní tímto strašlivým problémem zabývá a existují velmi úspěšné programy jako například „NetClean“. Jde o software, který se nainstaluje do podnikového systému a pokud někdo stahuje pedopornografický materiál spustí se alarm spojený s policií. Policie pak může zabezpečit tento materiál, který se nemaže, analyzovat ho a dojít k jeho autorům. V současnosti se NetClean používá ve 110 zemích a mnoho pachatelů bylo tímto způsobem identifikováno. Důležité je, že tímto způsobem se může dojít také ke zneužívaným dětem a pomoci jim. NetClean tedy odvedl skvělou práci a je dnes rozšířen také na mezinárodní úrovni, jeho tým spolupracuje s Kanadou a Austrálií. Jde tedy o velmi důležitý nástroj, na který jsme velice hrdí, protože Childhood byla první nadací, která pomáhala mladým inženýrům v jeho vyvinutí.“
Řekla pro Vatican News mimo jiné švédská královna Silvia. Na závěr ještě jednou zdůraznila roli náboženských představitelů v řešení těchto problémů, zejména v oblastech, kde teprve nyní dochází k rozmachu internetu, jako v Africe nebo Jižní Americe, a spolu s ním se v těchto regionech otevírají další rizika. „Svatý otec pozval také zástupce Facebooku, Googlu a Amazonu, všechny tyto velké organizace, takže nyní musíme skutečně udělat něco konkrétního,“ dodala švédská panovnice.
(job)