Vatikán.
Petrův nástupce před polednem oslovil jako každou neděli poutníky, kteří dnes v počtu asi 20 tisíc přišli na Svatopetrské náměstí. Ve své promluvě papež komentoval podobenství o hřivnách z nedělního evangelia (srov.
Mt 25,14-30), ale pozastavil se u jiného aspektu než v kázání při dopolední mši ve vatikánské bazilice. Poukázal na důvod počínání špatného služebníka z Ježíšova podobenství, a tím byl strach, který služebníkovi bránil mít důvěru ke svému pánu. Papež mimo jiné řekl:
„Strach vždycky znehybňuje a často vede ke špatným rozhodnutím. Strach odrazuje od iniciativy, přivádí k útěku do bezpečných a zaručených řešení, což má za následek, že se nic dobrého neuskuteční. K pokračování a růstu na cestě života netřeba mít strach, je třeba mít důvěru.
Toto podobenství nám umožňuje chápat, jak je důležité mít správný pojem Boha. Nesmíme si myslet, že je špatným pánem, který je tvrdý a příšný a chce nás trestat. Pokud v sobě nosíme tento pomýlený obraz Boha, nemůže náš život být plodný, protože žijeme ve strachu, který nás nepovede k ničemu konstruktivnímu, ba dokonce nás bude paralyzova; strachem se sami zničíme. Jsme voláni k reflexi, abychom objevili, jaký je doopravdy náš pojem Boha. Již ve Starém zákoně se Bůh zjevil jako »milosrdný a milostivý, shovívavý, velmi laskavý a věrný« (Ex 34,6). Ježíš nám stále ukazoval, že Bůh není pánem tvrdým a netolerantním, nýbrž plným lásky a jemnocitu, dobrotivým otcem. Proto k Němu můžeme a máme mít nezměrnou důvěru.“
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy promluvy je ZDE
Po hlavní promluvě papež obrátil pozornost ke včerejší beatifikaci Františka Solany Caseyho OFMCap. (1870-1957):
„Včera byl v Detroitu ve Spojených státech amerických blahořečen František Solano Casey, kněz z řádu bratří kapucínů. Tento skromný a věrný služebník Kristův se vyznačoval neúnavnou péčí o chudé. Kéž jeho svědectví pomáhá kněžím, řeholníkům a laikům žít radostně spojitost mezi evangelní zvěstí a láskou k chudým.
Právě na to jsme chtěli poukázat dnešním Světovým dnem chudých, který proběhl v Římě a v diecézích světa mnoha modlitebními a charitativními iniciativami. Je žádoucí, aby chudí stáli ve středu našich společenství nejenom v této chvíli, nýbrž vždycky, protože se nacházejí v srdci evangelia a potkáváme v nich Ježíše, který k nám promlouvá a oslovuje nás jejich utrpením a nouzí.
Chtěl bych dnes připomenout zvláště obyvatelstvo, které zakouší bolestnou chudobu v důsledku války a konfliktů. Znovu tedy důrazně vyzývám mezinárodní společenství, aby se všemožně přičinilo o mír zejména na Blízkém východě. Zvláště myslím na drahý libanonský lid a modlím se za stabilitu jeho země, aby mohla i nadále být »poselstvím« úcty a vzájemného soužití pro celý region a pro celý svět.“
Papež pak poručil pozornosti a modlitbě přítomných posádku ztracené argentinské vojenské ponorky a zmínil kalendářní připomínku OSN:
„Na dnešek připadá Den obětí dopravních nehod vyhlášený Organizací spojených národů. Povzbuzuji veřejné intituce k nasazení v prevenci a vybízím řidiče k rozvážnosti a respektování pravidel jakožto první formě ochrany své i druhých.“
Po společné mariánské modlitbě Anděl Páně papež všem požehnal.
(RaVat)