Vatikán.
Na Svatopetrském náměstí se před polednem sešlo několik tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Papež František komentoval dnešní evangelium (
Lk 11,1-13), ve kterém Ježíš učí svoje následovníky modlitbě Otčenáš a také tomu, jak a oč mají v modlitbě prosit. Po výkladu o modlitbě Páně papež pokračoval slovy:
„Ježíšovo učení o modlitbě pak pokračuje dvěma podobenstvími, ve kterých si Ježíš bere za vzor vztah přítele k příteli a otce ke svému dítěti (srov. 5-12). Obě podobenství nás učí plné důvěře v Boha, který je Otcem. On zná naše potřeby lépe než my, ale chce, abychom mu je odvážně a naléhavě předkládali, protože v tom spočívá naše účast na Jeho díle spásy. Modlitba je v našich rukou prvním a principiálním „pracovním nástrojem“! Naléhavou prosbou k Bohu nepřesvědčujeme Boha, nýbrž posilujeme svoji víru a svoji trpělivost, to znamená svoji schopnost zasazovat se spolu s Bohem za věci, které jsou opravdu důležité a nezbytné. V modlitbě jsme dva: Bůh a já společně bojujeme za důležité věci. Mezi ně patří jedna, která je důležitější než všechny ostatní, ale o kterou skoro nikdy neprosíme, a tou je Duch svatý. Ježíš říká: »Jestliže vy, třebaže jste zlí, umíte dávat svým dětem dobré dary, čím spíše nebeský Otec dá Ducha svatého těm, kdo ho prosí!« (v.13). Duch svatý. Máme prosit, aby k nám přišel Duch svatý! K čemu je Duch svatý? K tomu, abychom žili dobře a moudře a s láskou plnili Boží vůli. Bylo by krásné, kdyby tento týden každý z nás prosil Otce: »Otče, dej mi Ducha svatého!«
Matka Boží nám to dokazuje celým svým životem, protože byla cele proniknuta Božím Duchem. Ona ať nám pomůže prosit Otce spolu s Ježíšem, abychom žili nikoli mondénním způsobem, nýbrž podle evangelia, vedeni Duchem svatým.“
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy promluvy před modlitbou Anděl Páně je ZDE
Po hlavní promluvě obrátil papež pozornost k aktuálním událostem, nejprve ke zprávám o terorismu:
„V těchto chvílích jsme opět otřeseni zprávami týkajícími se politováníhodných skutků terorismu a násilí, které rozsévaly bolest a smrt. Mám na mysli dramatické události v německém Mnichově a afghánském Kábulu, kde přišli o život mnozí nevinní lidé. Jsem nablízku příbuzným obětí a zraněným. Spojme se v modlitbě za to, aby Pán všem vnukl úmysly dobra a bratrství. Čím nepřekonatelněji se jeví obtíže a čím temnější jsou vyhlídky bezpečnosti a pokoje, tím naléhavější musí být naše modlitba.“
Po společné recitaci modlitby Zdrávas Maria, ke které vyzval, pak papež upozornil na svou nadcházející pastorační cestu:
„V těchto dnech se mnozí mladí lidé z různých částí světa vydávají do Krakova, kde se bude konat 31. Světový den mládeže. Také já se tuto středu vydávám na setkání s těmito mladými chlapci a děvčaty, abych spolu s nimi a pro ně - na přímluvu svatého Jana Pavla II. - slavil tento milostivý rok. Prosím vás, abyste mne provázeli svojí modlitbou. Předem zdravím a děkuji všem, kdo poskytují pohostinství mladým poutníkům, mnoha biskupům, kněžím, řeholníkům, řeholnicím a věřícím laikům. Zvláštní zmínku věnuji spoustě jejich vrstevníků, kteří se nemohou účastnit osobně a budou tuto událost sledovat pomocí sdělovacích prostředků. V modlitbě budeme všichni spojeni.“
(mig)