Zprávy ze dne 3.9.2020
Svatý otec vyzval k modlitbě za Libanon Vatikán. Necelý měsíc po explozi v Bejrútu vybízí papež věřící, aby pátek 4. září věnovali postu a modlitbě za zemi cedrů. “Nemůžeme opustit Libanon v jeho osamocenosti”, zdůrazňuje římský biskup, a povzbuzuje Libanonce k naději a nalezení energie nezbytné k novému začátku. Papež: Pouze uzdravení lidského srdce uzdraví vztah k přírodě Vatikán. „Pouze od uzdravení lidského srdce lze očekávat uzdravení vztahu k přírodě,“ konstatoval papež na audienci pro skupinu francouzských odborníků a osobností, zaobírajících se problematikou ekologie, které doprovázel remešský arcibiskup, Eric de Moulins Beaufort, předseda Francouzské biskupské konference, s níž tyto osobnosti různými způsoby spolupracují. Zemřel kardinál Simonis, emeritní utrechtský metropolita Nizozemsko. “Člověk širokého pastoračního srdce”, těmito slovy kardinál Willem Jacobus Eijk, arcibiskup Utrechtu, oznámil úmrtí svého předchůdce. Emeritní utrechtský metropolita, kard. Adrianus Johannes Simonis, zemřel 2. září ve věku 88 let. Kardinál Hollerich: Pandemie uspíšila proces odkřesťanštění o 10 let Brusel. Jedním z důsledků pandemických restrikcí je oslabení křesťanství v Evropě. Mnozí z těch, kdo v posledních měsících přestali chodit na bohoslužby, se už nevrátí, konstatuje kardinál Jean-Claude Hollerich, předseda Komise biskupských konferencí Evropské Unie (COMECE) v rozhovoru vatikánský deník Osservatore Romano.
Svatý stolec k debatě o revizi státních orgánů pro Úmluvy o lidských právech: Nevnášet do dohod nové koncepty Vatikán/ Ženeva. ”Úmluvy o lidských právech musejí být interpretovány rigorózně. Jakákoli interpretace překračující rigorózní rámec je neplatná a projevila by se jako škodlivá a kontraproduktivní,” zdůraznil arcibiskup Ivan Jurkovič, stálý pozorovatel Svatého stolce při úřadech OSN v Ženevě, ve svém vystoupení v rámci neformálních konzultací o procesu revize systému státních orgánů pro mezinárodní Úmluvy o lidských právech.
Méně poutníků do Santiaga, ožívají lokální trasy Francie. Počet poutníků na populárních poutních trasách, jako je svatojakubská cesta do Santiaga de Compostela nebo Via Francigena vedoucí do Říma, v souvislosti s pandemií výrazně poklesl. O to větší rozkvět zažily menší poutní cesty. Jak si všímá deník La Croix, ve Francii se poutníci nejčastěji vydávali na Mont-Saint-Michel, horu sv. Michaela, nebo ke sv. Martinu v Tours. Pastorační centrum pro Romy: Katecheze i příprava na zaměstnání Chorvatsko. Jak změnit situaci Romů? Je třeba začínat od mladých, naučit je řemeslo a pomáhat v uzdravení od komplexů - říká sestra Karolina Miljak, koordinátorka pastoračního střediska pro romské děti a mládež, založeného díky podpoře Maltézského řádu v Chorvatsku. Z popraviště k oltáři – první svazek z řady jägerstätterovských studií Rakousko. Institut Franze a Franzisky Jägerstätterových, který působí při soukromé katolické univerzitě v Linci, zahájil vydávání nové řady jägerstätterovských studií (Jägerstätter Studien, Studienverlag Innsbruck). Partnerské dohody a spolupráce mezi státy jako lék na nové formy obchodu s lidmi Vatikán/ Vídeň. Oběti obchodu s lidmi patří “k nejvíce dehumanizovaným a odepsaným bytostem v dnešním světě a nacházíme v každém koutu země, jde tedy o téma pro Svatý stolec obzvláště důležité - uvedl mons. Janusz Urbańczyk stálý pozorovatel Svatého stolce při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě...
|