Vatikán.
Autentický mezináboženský dialog může probíhat pouze mezi osobami seznámenými s různými kulturami, vírami a s úctou k jinak věřícím ? to bylo téma hromadné audience Benedikta XVI. 60 účastníkům zasedání Papežské rady pro mezináboženský dialog. Autentický mezináboženský dialog, zdůraznil papež ve své promluvě, ?musí být putováním víry?. Nestačí proto jenom množit příležitosti k setkání příslušníků různých náboženství. Ten kdo prosazuje takovýto dialog, musí si být vědom právě tohoto delikátního úkolu. Nejde o frekvenci setkání, ale o jejich kvalitu, která se projevuje důkladnou přípravou a poznáním vlastní víry i náboženského přesvědčení druhých a dále pak průzračným způsobem vedení dialogu směrem ke hledání pravdy skrze lásku a vzájemnou úctu.
?Veškeré působení církve musí být prostoupeno láskou. Je to tedy láska, která vybízí každého věřícího, aby naslouchal druhým a hledal oblasti spolupráce, a která vede křesťany, účastnící se dialogu se stoupenci jiných náboženství, aby jim předkládali, nikoli ukládali víru v Krista, který je ?cesta, pravda a život?.?
Benedikt XVI. poukázal na to, že mezináboženská setkání, která se v dnešním světě velice rozšířila, vyžadují také rozlišování. To také bylo důvodem, proč Svatý otec vyzval členy zmíněné papežské rady, aby se na svém zasedání zamysleli nad pastoračními ukazateli mezináboženského dialogu.
?Je mi známo, že jste během svých diskusí vzali do úvahy některé praktické otázky, týkající se mezináboženských vztahů: identitu partnera dialogu, náboženskou výchovu ve školách, konverze, proselytismus, reciprocitu, náboženskou svobodu a postavení náboženských představitelů ve společnosti. To jsou důležité otázky, k nimž náboženští představitelé, žijící v pluralistických společnostech, musejí přihlížet s maximální pozorností.?
Papež dále zdůraznil, že mezináboženská spolupráce poskytuje příležitost k vyjádření těch nejvyšších ideálů každé náboženské tradici. Starat se o nemocné, pomáhat obětem přírodních katastrof nebo násilí, péče o staré a chudé ? to jsou některé ze sektorů, v nichž příslušníci různých náboženství spolupracují, řekl Benedikt XVI. a vyzval pak v závěru všechny, kdo se inspirují učením svého náboženství, aby pomáhali všem trpícím členům každé společnosti.
(mig)