Itálie.
Ve Vatikánu se včera odpoledne začalo 58. plenární zasedání Italské biskupské konference. Biskupové se na něm budou společně zamýšlet nad evangelizací a výchovou nových generací. Předseda Italského episkopátu kard. Angelo Bagnasco jej zahájil velmi obšírným vystoupením, ve kterém se kromě mnoha jiných oblastí života společnosti věnoval výchově mladých generací. Stav tohoto sektoru označil za nouzový. ?Mládež, řekl kardinál Bagnasco, je prvním terčem nihilistické kultury, která ji vybízí, povzbuzuje a podněcuje k rozvíjení ?tristních vášní?, kultura, jejímž konečným cílem je určitý druh velké duchovní anestesie?. Předseda Italského episkopátu dále vysvětlil, že ?problémem mladých jsou dospělí, protože od nich mládež očekává ?spolehlivost svědků a učitelů?. Pozastavil se také u nových způsobů šikanování mezi mládeží, kdy jsou za pomocí videotelefonů snímány ponižující - násilné či erotické - scény, které jsou pak zveřejňovány na internetu, jak se to dnes rozmáhá na školách. Tyto způsoby (bullying) jsou podle kard. Bagnasca ?symptomem duševní prázdnoty, která v sobě implicitně zahrnuje žádost o pomoc?.
?Mládež dnes prakticky celý den prožívá v jakémsi ?spojení? či napojení na ten či onen komunikační prostředek. Vemlouvavá dovednost médií je mocná. Lichotí, podbízí se a slibuje to, co nemůže splnit. Je proto životně důležité vzbuzovat v mládeži chuť nedávat se nekriticky všanc, neodevzdávat sebe samé a svoje nejlepší léta takové kultuře, která se vtírá a přitom unavuje, která konejší a přitom rozkládá. Postupné sblížení s médii křesťanské inspirace pomůže mladým vystřízlivět, odložit mytologie a pozlátka. Nemůže to být ovšem alibi pro nikoho, ani pro velké komunikační sítě, jež dovedou podsouvat subtilní návyky.
Všichni znají úroveň nabídek a upřílišněného prázdna, které předvádějí některé programy. Pro toho, kdo je nezkušený a neumí ještě zaujímat potřebný kritický odstup, se televize snadno stává územím bez pravidel, na kterém ve znamení zdánlivě neutrálního marketingu nacházejí snadné uplatnění znetvořené životní vzory. Média západního světa, včetně Itálie, na sebe berou enormní zátěž odpovědnosti. I přes cenné nabídky se v nich příliš často šíří vtíravé iluze, které odvádějí z cesty, vedoucí k tomu, co je hodnotné a platné, a co rozvíjí osobu i společnost. Je třeba se ptát komu taková situace prospívá.?
Kardinál Bagnasco pak na jiném místě vyjádřil uspokojení nad masivní účastí Italů v parlamentních volbách a přání ?činorodé stability? italské společnosti. Zmínil některé krizové jevy jako problém likvidace odpadků v Kampanii, problémy rodinného života, bydlení a platů, problematiku pravidel bezpečnosti práce, jejichž nedodržování v Itálii způsobuje každoročně velké ztráty na životech. Vyslovil se proti ?netolerovatelným ghettům? pro imigranty a navrhnul vytvořit ?dohodu o občanství?, která by jasně stanovila práva i povinnosti těch, kdo přicházejí do Itálie. A poukázal na globální potravinový problém, který označil za ?nehlučnou tsunami?, jež uvádí do nebezpečí života nejméně 100 milionů lidí naší planety. Kardinál Bagnasco se v souvislosti se zmínkou o nedávné úspěšné apoštolské cestě Benedikta XVI. do USA, zastavil u pojmu pozitivní laicity:
?Vyjádřit svobodně vlastní víru, podílet se ve jménu evangelia na veřejné diskusi a klidně přispívat k formaci politicko-legislativních směrnic za podmínky přijetí rozhodnutí většiny, nelze nikdy označovat za vměšování se do laicity státu, ani v Americe, ani v Evropě. Církev nechce nikomu ukládat náboženskou morálku a jenom odedávna hlásá spolu s typicky náboženskými principy ony základní hodnoty, které definují lidskou osobu jako ?srdce společnosti?.?
Řekl mimo jiné kard. Bagnasco na úvod plenárního zasedání Italské biskupské konference.
(mig)