Vatikán.
V tiskovém středisku Svatého stolce byl dnes dopoledne prezentován program nadcházející apoštolské cesty Benedikta XVI. do Spojených států amerických a sídla OSN.
Podle průzkumu veřejného mínění, uskutečněného ve Spojených státech, Američané v souvislosti s touto návštěvou od papežových vystoupení ?očekávají především náboženská a mravní témata o Bohu v každodenním životě?. Výsledky průzkumu provedeného nadací Kolumbových rytířů sdělil o.Federico Lombardi. Vatikánský tiskový mluvčí dále oznámil některé podrobnosti z programu plánované cesty, na níž se Benedikt XVI. vydá 15.dubna kolem poledne z římského letiště Fiumicino. Po desetihodinovém letu přistane papežský speciál na Washingtonském letišti Air Force One, kde jej jen krátce přivítá prezident USA George W. Bush s chotí. Teprve následující den 16.dubna, který je zároveň dnem papežových 81. narozenin, se bude přímo v Bílém domě konat uvítací ceremoniál a oficiální návštěva papeže u prezidenta. Tento ceremoniál bude mít slavnostní podobu, sdělil O.Lombardi, a nebudou při něm chybět ani dělové salvy. Promluvy amerického prezidenta a papeže budou proneseny na zahradě Bílého domu, kde bude přítomno na 5 tisíc pozvaných osob, což není při těchto příležitostech běžné. Vrcholem pětidenní návštěvy s bohatým programem bude návštěva papeže v sídle OSN v New Yorku. Nebude ovšem chybět setkání s mládeží, univerzitním světem, jakož i ekumenická a mezináboženská setkání, a také pietní připomínka obětí atentátu na Ground Zero. Apoštolská cesta potrvá do 21. dubna, kdy se papež v dopoledních hodinách vrátí zpět na římské letiště Ciampino.
V souvislosti s papežovou návštěvou bylo dnes zveřejněno papežovo video-poselství k Americkému národu. Svět ? říká zde papež ? má více než kdy před tím zapotřebí naději: naději na mír, spravedlnost a svobodu, ale tato naděje nebude moci být realizována bez poslušnosti zákonu Božímu, který Kristus naplnil v přikázání vzájemné lásky?. Papež pak připomíná ?zlaté pravidlo? lidského jednání: ?Čiňte druhým to, co chcete, aby druzí činili vám, a nedělejte to, co nechcete, aby druzí dělali vám? a uzavírá zjištěním, že na tomto biblickém pravidle se mohou shodnout všichni lidé, včetně nevěřících, protože je vepsáno do lidského svědomí. Papež svou promluvu k americkému lidu pronesl jednak v angličtině, ale zčásti také ve španělštině. Zdůraznil přitom, že jeho návštěva bude krátká, ale chce při ní být nablízku všem, zejména nemocným, maličkým a opuštěným, poděkoval za duchovní podporu, které se mu dostává v jeho poslání a vyjádřil vděčnost všem, kteří se podílejí na přípravách a organizaci této cesty.
(mig)