Neapol.
Zítra Benedikt XVI. naštíví Neapol. Jen na několik hodin, ale bude to silný pastorační podnět, povzbuzení pro město, které prožívá chvíle krajních sociálních těžkostí a které bude v příštích dnech místem výročního setkání modliteb za mír, organizovaném komunitou St. Egidio. Odpoledne se čelní vůdcové světových náboženství setkají se Svatým Otcem. Naše zvláštní dopisovatelka
Francesca Sabatinelli nám píše z Neapole:
?Výzva je důležitá. Neapol bude muset dokázat načerpat z přítomnosti Svatého Otce a z jeho slov odvahu a optimismus, který mnozí ztratili, jak sami přiznávají. Nezaměstnanost, úpadek, zpustlost, organizovaný zločin jdou ruku v ruce s nadějí a velmi silnou touhou po radikálním obratu k lepšímu. Je to zřejmý rozpor i když člověk pohlíží na město tisíce tváří: od úchvatného zálivu se dojde ke středu města, vyčištěnému a vyzdobenému k návštěvě Benedikta XVI.; při jeho příjezdu jej budou vítat orchideje, transparenty s hesly a náměstí Plebiscitu, kde bude sloužit zítra ráno mši svatou, u betlému, který byl vyroben k této příležitosti, největšího, jaký byl za posledních 60 let postaven. Je téměř 4 metry vysoký a 10 metrů dlouhý, v barokním stylu, a vystavený v basilice sv. Františka z Pauly.
O několik kilometrů dál najdete nejzpustlejší periferii, kde probíhá válka kamorry, kde vznikají dětské gangy, v okruhu 500 metrů je osm náměstí, kde se obchoduje s drogami: čtvrtě podobné noclehárnám ve Scampio-Miano na severní periferii, důležitý uzel mezinárodního obchodu s omamnými látkami, 66 trestných činů ze 100 je spojeno s obchodem s drogami. Tyto oblasti nazývají mladí z Neapole a celého regionu ? ?supermarket drog?. Tam se kamorra, která číhá za každým rohem, pohybuje až nemravně beztrestně. A právě zde bojuje církev. Faráři izolované bašty dobra, zachraňují děti ulice. Proti krvi a násilí staví evangelium, jednají podle slov Jana Pavla II, který právě obyvatelstvu Scampie v roce 1990 kladl na srdce, aby se nikdy, budou-li tváří v tvář zlu, nevzdávali a dnes očekávají Benedikta XVI., aby jeho slova vyburcovala svědomí města, které se může zdát, že rezignovalo.
Avšak Neapol jistě nezapomene ukázat romantismus a vášeň, které ji činí jedinečnou, svou schopnost umět dávat. Železný, 60 cm vysoký kříž, vytvořený sochařem ze čtvrti Sanitá, často zmiňovamé v různých zprávách černé kroniky, darují Svatému Otci městští představitelé, 28 km dlouhý pochod z Caserty do Neapole na mši svatou bude darem 3.000 přistěhovalců, kteří žádají Benedikta XVI. o pomoc, aby byla respektována jejich práva, dnešní sobotní bdění na modlitbách 12.000 mladých, a na konec malá folkloristická gesta, jako ono ze San Gregorio Armeno, proslulé ulice betlémářů, kde vedle sošky papeže stojí sošky budhistického mnicha a rabína spolu s dvěma imány. Pocta Neapoli, která byla v minulých stoletích křižovatkou národů a kultur a která chce dokázat, že jí může být i dnes tím, že hostí míting pro mír ?Lidé a náboženství?, organizovaný komunitou St. Egidio, právě od neděle a jehož zástupci se setkají se Svatým Otcem v arcibiskupském semináři na Capodimonte. ?Za svět bez násilí? ? to je titul světového mezináboženského setkání v modlitbách, které bude pokračovat až do středy 23. října. To je další motiv pro toto město znovu najít své dějiny a naději ve svou budoucnost."
(jok)