Vatikán.
Mír mezi Koreami, růst katolické církve v Jižní Koreji nebo výzkum kmenových buněk: to byla některá téma promluvy Benedikta XVI. k novému jihokorejskému velvyslanci u Svatého Stolce, Františku Kim Ji-Youngovi. Ten ve svém pozdravu Svatému otci řekl, že ?od příchodu katolické církve v roce 1784 zemřelo na korejském poloostrově přes 10 tisíc lidí mučednickou smrtí kvůli víře v Krista.? A připoměl také návštěvu Jana Pavla II. v Jižní Koreji v roce 1984, při níž blahoslavil 103 korejských mučedníků. Benedikt XVI. na to ve své promluvě odpověděl:
?Jejich oběť nám připomíná, že žádná cena není příliš velká pro setrvání ve věrnosti. Bohužel, v našem současném pluralistickém světě někteří lidé zpochybňují, nebo dokonce popírají důležitost pravdy. Ale objektivní pravda zůstává jediným pevným základem pro sociální soudržnost.?
Dále Svatý otec hovořil o míru na korejském poloostrově: ?Při této příležitosti znovu opakuji, že Svatý Stolec podporuje všechny iniciativy, které míří k upřímnému a trvalému smíření, které by ukončilo konflikt a nevyřešené nesnáze. Opravdový pokrok je postaven na upřímném postoji a pravdě. Doporučuji, aby vaše země podporovala plodný a otevřený dialog a zároveň pracovala na tišení bolesti těch, kdo trpí rozdělením a nedůvěrou. Každý národ sdílí zodpovědnost za zajištění stabilnějšího a bezpečnějšího světa. Pevně doufám, že účast různých zemí na procesu vyjednávání, povede k ukončení programů určených k rozvoji a výrobě zbraní s děsivým potenciálem nevýslovné destrukce.?
V další části promluvy Benedikt XVI. zmiňuje významný pokrok Jižní Koreje na poli vědeckého výzkumu a vývoje. Upozorňuje, že je stále zapotřebí mít na zřeteli etické standardy, zejména důstojnost lidského života. ?Za žádných okolností nesmí být s lidskou bytostí zacházeno jako s pouhým nástrojem pro výzkumy.? Příkladem takového chování je ničení lidský embryí při výzkumu kmenových buněk, namísto výzkumu tělních kmenových buněk. Benedikt XVI. vyjádřil svou naději, že vrozená morální citlivost korejského lidu, jež se projevila odmítnutím lidského klonování a podobných postupů, pomůže mezinárodnímu společenství pochopit hluboké etické a sociální dopady vědeckého výzkumu a jeho využití.
V závěru promluvy Svatý otec vyzval Jižní Koreu k podpoře církevních škol, které jsou příspěvkem k morální a intelektuální vzdělanosti mladé generace k prospěchu celé společnosti.
František Kim Ji-Young v minulosti pracoval například na velvyslanectví v Barmě, New Yorku nebo ve Vietnamu.
(MaS)