Castel Gandolfo.
Benedikt XVI. zaslal dopis účastníkům ekumenického setkání v Sibiu. Papež v něm vyjadřuje svou naději, že toto setkání přispěje k pokroku na cestě ekumenismu směrem k opětovnému nalezení plné a viditelné jednoty všech křesťanů. "Toto je moje pastorační priorita, které jsem od počátku svého pontifikátu věnoval velkou pozornost," píše.
Benedikt XVI. dále poukazuje na slova svého předchůdce Jana Pavla II., který v encyklice o ekumenickém úsilí Ut unum sint napsal, že katolická církev se II. vatikánským koncilem nezvratně zavázala vykročit na cestu hledání ekumeny a tak naslouchat Duchu Pána, který nás učí pozorně číst "znamení doby" (srov. Ut unum sint, 3). "Kolik takových 'znamení doby'," připomíná papež, "nás povzbudilo a podpořilo v uplynulých desetiletích a na předcházejících evropských ekumenických setkáních v Bazileji v roce 1989 a v Grazu v roce 1997 až po podepsání Ekumenické charty ve Štrasburku v roce 2001!"
Pro budoucí cestu k jednotě křesťanů jsou podle Benedikta XVI. směrodatné dva prvky: "dialog pravdy a setkání ve znamení bratrství". Oba potřebují jako základ "duchovní ekumenismus", o kterém se zmínil již II. vatikánský koncil: "Toto obrácení srdce a svatost života spolu se soukromými i veřejnými modlitbami za jednotu křesťanů je třeba považovat za duši celého ekumenického hnutí a právem je lze nazývat duchovním ekumenismem" (Dekret o ekumenismu Unitatis redintegratio, 8).
Papež také znovu vyzdvihuje důležitost modlitby za jednotu, která vede křesťany Evropy k novému pohledu na Krista a jednotu jeho církve. Napomáhá tomu, aby s odvahou čelili bolestným vzpomínkám z minulosti, jakož i sociálním problémům dnešní doby převládajícího relativismu.
V závěru poselství Benedikt XVI. vyslovuje své přání, aby se 3. evropskému ekumenickému shromáždění v Sibiu podařilo vytvořit "prostor pro setkání k jednotě v oprávněné rozmanitosti".
"V atmosféře vzájemné důvěry a s vědomím toho, že naše společné kořeny jsou mnohem hlubší než naše rozdělení," dodává, "bude možné prolomit
(MaS)