Vatikán.
Před 15 lety vznikla z vůle Jana Pavla II. fundace ?Populorum Progressio? pojmenovaná podle prvních slov encykliky Pavla VI., od jejíhož vydání letos uplyne 40 let. Dnes dopoledne Benedikt XVI. přijal v Konsistorním sále ve Vatikánu administrativní radu instituce, která pracuje ve prospěch potřebného obyvatelstva v Jižní Americe a na Karibských ostrovech.
Ve svém projevu Svatý otec připomněl:
?Tato fundace je plodem velké senzibility, jakou měl Jan Pavel II. pro muže a ženy, kteří v naší společnosti trpí.? Pak ocenil vykonanou práci administrativní rady organismu vedenou presidentem arcibiskupem Paul Josefem Cordesem. Fundace byla svěřena odpovědnosti Papežské rady COR UNUM a věnuje se podpoře ?specifických iniciativ? v Latinskoamerických zemích a na Karibských ostrovech? na pomoc domorodému venkovskému obytatelstvu a zvláště Afroameričanům.
?Jan Pavel II.? ? vysvětloval Petrův nástupce ?
?myslel na ty národy, jejichž vlastní zvyky zděděné po předcích jsou ohroženy postmoderní kulturou a mohou vidět, že jsou ničeny jejich tradice tak otevřené k přijetí pravdy evangelia. Toto poslání tak vrcholně důležité? ? doporučoval Benedikt XVI. ?
?musí pokračovat opírajíce se o dva charakteristické rysy fundace: Na prvním místě? - zdůrazňoval Kristův náměstek ?
?rozvoj národů musí mít za pastorální zásadu globální antropologickou vizi lidské osoby, jak to definují stanovy fundace, tím že bere v úvahu sociální i materiální aspekt života, jakož i hlásání víry, která dává člověku plný smysl jeho bytí, protože často opravdovou chudobou člověka je nedostatek naděje, nepřítomnost Otce, který dává smysl vlastnímu životu.? Druhý charakteristický rys ?příkladná spávní metoda?, kde je administrativní rada složena z biskupů různých oblastí latinsko-amerického světadílu, tím že klade rozhodnutí
?do rukou těch, kteří dobře znají problémy oněch obyvatel a jejich konkrétní potřeby?. Tak se lze vyhnout jistému paternalismu, který vždy pokořuje chudé a brzdí jejich iniciativy a zaručuje se, aby veškeré fondy dospěly k nejpotřebnějším. aniž by se ztratili v byrokratických zákrutech.
V závěru pak Benedikt XVI. připomněl svou nedávnou cestu do Aparecidy v Brasilii a vyzdvihl, že církev v Latinské Americe navzdory tomu, že musí čelit nesmírným výzvám jako je sekularizace, bujení sekt a nouze tolika bratří, je ?církví naděje, která cítí nutnost bojovat za důstojnost každého člověka, za ryzí spravedlnost a proti bídě našich bližních?.
(jok)