Vatikán.
V sídle Papežské rady pro jednotu křesťanů končí ROACO ? setkání Děl pomoci východním církvím. Představitelé 18 katolických charitativních organizací, mimo jiné Pomoci církvi v nouzi, Renovabis nebo Misereor, se setkali, aby společně projednali největší potřeby sjednocených východních církví. Hlavním tématem se stala situace církví v Rumunsku, Libanonu a v Egyptě.
P. Krzysztof Nitkiewicz z Kongregace pro východní církve zdůraznil, že Rumunsko je od 1. ledna členem Evropské unie. Církev se ocitla před novými výzvami. Především, podobně jako v Polsku, je tam obrovská emigrace na Západ. Zůstává stále problém nedostatku kostelů. Z 2030 chrámů zabraných rumunským řeckokatolíkům v r. 1948 se podařilo získat zpět jen 405. Proto je třeba budovat nové kostely.
V Libanonu trvá podle slov P. Nitkiewicze obnova po ničivých vojenských operacích a zároveň se politická situace den po dni zhoršuje. Důsledkem války bylo to, že Hisboláh má ještě větší vliv na libanonskou společnost. Válka způsobila také velké snížení počtu poutí do Svaté země. Poutníci, kteří se nedávno zúčastnili oslav Narození Páně v Betlémě, představovali méně než třetinu počtu účastníků v roce 2005. Znamená to závažný problém pro místní křesťany.
Církev v Egyptě, zvláště koptická, je velmi dobře zorganizovaná a respektovaná místními autoritami. Příbuzní prezidenta Mubaraka studovali v katolických školách. Ale nátlak společnosti, v které dominují muslimové, je tak veliký, že některé pastorační plány zůstávají jen na papíře. Prostě chybí síly k tomu, aby se mohly prosadit. "Proto je setkání Děl pomoci východním církvím účinným prostředkem pomoci k tomu, aby se koptské církvi mohlo podařit vyjít z izolace," dodává k tomu P. Krzysztof Nitkiewicz z Kongregace pro východní církve.
(jar)