Vatikán/Paříž.
Státní sekretář Tarcisio Bertone poslal jménem Benedikta XVI. soustrasný telegram arcibiskupu v Bordeaux Jean-Pierru Ricardu, předsedovi Francouzské biskupské konference. Děkuje v něm Bohu za život zesnulého abbé Pierra a za jeho službu chudým. Slavný francouzský kněz zemřel včera ve věku 94 let. Benedikt XVI. se modlí k Bohu, aby přijal ?v pokoji do svého králoství kněze, který celý svůj život bojoval proti chudobě,? uvádí se v telegramu.
Velké množství lidí se shromáždilo před Val-de-Grâce, vojenskou nemocnicí v Paříži, aby v tichu uctili památku populárního kněze. Pohřeb se bude konat v pátek v 11 hod. v pařížské katedrále Notre-Dame. Potom bude tělo abbé Pierra uloženo na hřbitově Esteville do hrobu, ve kterém už byli v minulosti pohřbeni někteří jeho blízcí spolupracovníci. Informovali o tom členové společenství Emauzy, které abbé Pierre založil.
To dnes čítá 115 komunit v samotné Francii a okolo 400 ve více než 40 zemích. Nejintenzivněji působí v Africe a v Latinské Americe. Společenství má už nového ředitele. Je jím Renzo Fior, kterého ve své poslední vůli navrhl sám abbé Pierre.
Pozvání k našemu mikrofonu přijal předseda Francouzské biskupské konference arcibiskup Jean-Pierre Ricard, který vzpomíná na to, jak abbé Pierre položil základy tomuto společenství:
?Začátky jeho sociálního boje se uskutečnily už v r. 1949, kdy přišel se svým prvním poselstvím o službě nejpotřebnějším a kdy byla založena první komunita Emauzy. Bylo to místo, kde mohl ubytovávat bezdomovce, starý dům na pařížské periferii. Tam začal přijímat lidi zkoušené životem a různé nešťastníky. Během několika let pak vzniklo několik míst, kde byl každodenní servis. Bezdomovci tam ráno najdou horké kafe a nějaké pečivo, mohou se vykoupat, vyprat si apod. Kromě toho je na těchto stanicích vždy někdo, kdo je vyslechne, poradí jim nebo pomůže."
Podle slov arcibiskupa vznikly později také tzv. rodinné pensiony. ?V nich přijímáme lidi, kteří nejsou ještě úplně samostatní a nejsou schopni se o sebe postarat. Je to cenná zkušenost. Navíc díky práci nadace, kterou abbé Pierre založil, se vláda rozhodla přibližně v rozmezí 2-3 let vytvořit dalších 5 tisíc těchto pensionů,? uvedl arcibiskup Ricard.
Arcibiskup z Bordeaux odpověděl také na otázku, zda bude tento apoštolát pokračovat i po smrti abbé Pierra.
?Určitě ano! A nejen proto, že abbé Pierre žije nadále, i když jeho pozemský život skončil. Ale také proto, že hnutí, které navzdory svým nepříliš výrazným organizačním schopnostem založil, bude dál existovat. A boj, který bojuje nadace abbé Pierra, je natolik konkrétní, že ani po jeho smrti zakladatele, kterou teď oplakáváme, se jistě nepřeruší. Ba naopak, třeba nám teď abbé Pierre pomůže ještě více,? řekl Vatikánskému rozhlasu arcibiskup Jean-Pierre Ricard, předseda francouzských biskupů.
(jar)