Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 1. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

  

25.9.2006 

Absolutně potřebujeme autentický dialog

Benedikt XVI. k představitelům muslimských států a společenství v Castel Gandolfo 25.9.2006

Česká sekce RV

Pane kardinále,
Dámy a pánové velvyslanci,
drazí muslimští přátelé,
Je mi potěšením, že vás mohu přivítat na tomto setkání k upevnění přátelských vztahů a solidarity mezi Svatým stolcem a muslimskými komunitami celého světa. Děkuji panu kardinálovi Paul Poupardovi, předsedovi Papežské rady pro mezináboženský dialog za slova, s nimiž na mne obrátil, a stejně tak i vám za to, že jste přijali moje pozvání.

Okolnosti, které daly podnět k našemu setkání, jsou dobře známy, a v minulém týdnu jsem se k nim již vyjádřil. Dnes bych rád v této zvláštní souvislosti chtěl vyjádřit svou hlubokou úctu a respekt, který chovám k věřícím muslimům, a připomněl slova, která v této věci prohlásil 2.vatikánský koncil, a která jsou pro katolickou Církev jakousi Magna Charta islámsko-křesťanského dialogu: ?Církev se dívá s úctou také na muslimy, kteří se klanějí jedinému Bohu, živému a o sobě jsoucímu, milosrdnému a všemohoucímu, stvořiteli nebe a země, který promluvil k lidem. Jeho rozhodnutím, i tajemným, se snaží podrobit celou duší, jako se Bohu podrobil Abrahám, na něhož se islámská víra ráda odvolává? (Nostra astate, 3). Stojím rozhodně na této pozici a již od počátku mého pontifikátu jsem si přál, aby se nadále upevňovala přátelská pouta s věřícími všech náboženství se zvláštním důrazem na růst dialogu mezi muslimy a křesťany (srv. Promluva k delegátům jiných Církví a církevních společenství a jiných náboženských tradic, Oss.Rom. 26.dubna 2005, str.4). Jak jsem zdůraznil minulý rok v Kolíně ?mezináboženský a mezikulturní dialog mezi křesťany a muslimy nelze redukovat na příležitostnou volbu. Ve skutečnosti se jedná o životní nutnost, na níž z velké části závisí naše budoucnost? (Promluva k představitelům některých muslimských komunit, Oss. Rom. 22.-23.srpna 2005, str.5). Ve světě, který je poznamenán relativismem a který velmi často vylučuje transcendenci z univerzálnosti rozumu, absolutně potřebujeme autentický dialog mezi náboženstvími a kulturami, dialog schopný pomoci nám společně překonat všechna napětí v duchu blahodárného porozumění. V kontinuitě díla, započatého mým předchůdcem papežem Janem Pavlem II., je tedy mým hlubokým přáním, aby se vztahy inspirované důvěrou, které byly mezi křesťany a muslimy již před lety navázány, nejen pokračovaly, ale rozvinuly se v duchu upřímného a uctivého dialogu, dialogu založeného na vzájemném a stále opravdovějším poznání, které s radostí uznává společné náboženské hodnoty a rozdíly bere ochotně na vědomí a respektuje je.

Mezináboženský a mezikulturní dialog je nezbytný pro budování pokojného a bratrského světa vroucně očekávaného všemi lidmi dobré vůle. Naši současníci od nás na tomto poli očekávají výmluvné svědectví schopné ukázat všem náboženskou dimenzi existence. Je proto nezbytné, aby se křesťané a muslimové věrni učením svých vlastních náboženských tradic učili společně pracovat, jak to již různé společné zkušenosti ukazují, a aby se vyhýbali jakékoli formě intolerance a odporovali jakýmkoli projevům násilí; a stejně tak je nezbytné, abychom je my, náboženští a političtí představitelé, vedli a povzbuzovali k takovémuto jednání, neboť, jak připomíná opět 2.vatikánský koncil ?jelikož během staletí povstalo mezi křesťany a muslimy nemálo rozbrojů, vybízí posvátný sněm všechny, aby zapomněli na to, co bylo, aby se upřímně snažili o vzájemné porozumění a aby společně chránili a podporovali sociální spravedlnost, mravní hodnoty, mír a svobodu pro všechny lidi? (Nostra astate, 3). Minulá učení nám tedy nemohou nepomáhat při hledání cest ke smíření, protože respektováním identity a svobody každého z nás oživujeme spolupráci bohatou na plody ve službě celému lidstvu. Jak řekl papež Jan Pavel II. ve své památné promluvě k mládeži v Casablance v Maroku, ?respekt a dialog vyžadují vzájemnost ve všech oblastech, zejména pokud jde o základní svobody a zvláště o svobodu náboženskou. Ony usnadňují pokoj a porozumění mezi národy? (Insegnamenti di Giovanni Paolo II., VIII, 2, 1985, str.501).

Drazí přátelé, jsem hluboce přesvědčen o tom, že situace, v níž se svět dnes nachází, představuje pro křesťany i muslimy imperativ: zasadit se o společné řešení četných výzev, kterým lidstvo čelí, zvláště pokud jde o obranu a podporu důstojnosti lidské bytosti a práv, které z ní vyplývají. Křesťané a muslimové, kteří potvrzují ústřední postavení lidské osoby a neúnavně usilují o neustálé respektování lidského života, tak i přes rostoucí ohrožení člověka a míru, projevují svou poslušnost Stvořiteli, jehož vůlí je, aby všechny lidské bytosti žili v důstojnosti, kterou jim On dal.

Drazí přátelé, z celého srdce si přeji, aby milosrdný Bůh vedl naše kroky po stezkách vzájemného a stále opravdovějšího porozumění. Ve chvíli, kdy muslimové začínají duchovní pouť měsíce Ramadan, vyjadřuji své srdečné přání v očekávání, že jim Všemohoucí dopřeje klidný a pokojný život. Kéž Bůh pokoje naplní svým hojným požehnáním vás i společenství, která reprezentujete.

Přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.18 Kardinál Ouellet: Benedikt XVI. nás může jako teolog ještě překvapit
7.2.18 Benedikt XVI.: Vnitřně jsem na pouti k Domovu
27.12.17 Papež František navštívil Benedikta XVI.
16.6.17 Arcibiskup Gänswein: Tichá přítomnost Benedikta XVI. církvi prospívá
4.4.17 Připomínka blížících se 90. narozenin Benedikta XVI.



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 25
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti