Vatikán.
Skupina pravoslavných kněží a seminaristů z aténské university navštívila po včerejším přijetí u Papeže také sídlo našeho rozhlasu. Je to už druhá pravoslavná skupina toho druhu z Řecka, která přijela na návštěvu Vatikánu. První tu byla před dvěma lety a setkala se tehdy s Janem Pavlem II. Podobně jsou katolické skupiny přijímány pravoslavnými v Řecku. Výměnné návštěvy organizuje Apoštolská diakonie řecké církve a na katolické straně Výbor pro kulturní spolupráci s pravoslavnými církvemi, působící v rámci Papežské rady pro jednotu křesťanů. Konzultanta tohoto úřadu, P. Dimitrije Salachase jsme se zeptali na význam podobných setkání pro ekumenický dialog:
?Mohou se projevit pozitivně. Vztahy se totiž nerozvíjejí jen na oficiální úrovni, na úrovni hierarchie a na úrovni univerzálního dialogu, ve kterém se nyní Bohu díky znovu daří pokračovat. Ale probíhá také na úrovni kněží a studentů teologie. Je to ekumenismus na základní úrovni. Taková setkání pomohou posílit i vztahy mezi Božím lidem, kněžími a řeholníky.
Lze říci, že se tyto vztahy pomalu rozvíjí a sílí. V Řecku nejsou všechny kruhy otevřené pro ekumenismus, v mnišském prostředí i mezi některými hierarchy narážíme na jisté obtíže.
Arcibiskup Christodulos ovšem s velkou rozhodností a rozvahou touží po navázání vztahů. Chce aby Řecko sehrálo v rámci Evropské Unie svou roli i v této oblasti. Papež Benedikt XVI. je v Řecku velmi dobře znám, především jako teolog. Jako profesor měl mnoho řeckých studentů. Velmi dobře zná celou pravoslavnou církev, zná biskupy, teology, profesory na universitách. To všechno dává naději, že se dialog bude rozvíjet také na úrovni takových návštěv, o kterých jsme mluvili.?
Řečtí hosté se vrátí do Athén s relikvií sv. Apoštola Ondřeje. Vystavena bude v tamním pravoslavném chrámu sv. Barbory. Do rukou vedoucího delegace, biskupa Agathangela, předal dar minulou neděli kardinál Roger Etchegaray.
Relikvie apoštola Ondřeje jsou od roku 1208 uloženy v kryptě katedrály v jihoitalském Amalfi, kam se dostaly po dobytí Konstantinopole křižáky. V řeckém Patras, kde apoštol podstoupil mučednickou smrt, zůstala jen jeho lebka. V druhé polovině 15. století ji Řekové přivezli do Říma na útěku před Turky. Uložena byla ve Vatikánské bazilice, kde zůstala až do roku 1964, kdy se z vůle papeže Pavla VI. vrátila do Patrasu. Relikvie z Amalfi byla předána řecké církvi z rozhodnutí arcibiskupa tohoto italského města, Orazia Soricelliho.
(job)