Atény.
Vzdělání má pomáhat k reflexi vlastních kořenů a zároveň učit úctě k jiným kulturám. Zdůraznil to arcibiskup Giuseppe Pittau na dnes ukončené konferenci evropských ministrů školství, kteří v Aténách diskutovali o mezikulturní výchově a jejím významu pro upevňování demokracie. Vatikánskou delegaci vedl sekretář Kongregace pro katolickou výchovu.
Svatý Stolec s uznáním přistupuje k programům stálého výboru Rady Evropy pro otázky vzdělání, uvedl arcibiskup Pittau. Jsou totiž výrazem společného úsilí, budovat solidární a demokratickou Evropu skrze vzdělanost. Evropa musí ctít vlastní různorodost a zároveň si uvědomovat svou totožnost. Civilizace našeho kontinentu, jak to symbolicky připomíná místo zasedání, se zrodila ze setkání řecko?římského světa s židovsko-křesťanským poselstvím a byla obohacena také dalšími tradicemi a kulturami.
Na počátku současného tisíciletí se následkem masové migrace evropská společenství stávají stále více multietnická a multikulturní. Mezi kulturní výchova vyžaduje spolupráci rodin, vychovatelů, nevládních organizací stejně jako církví a náboženských komunit. Arcibiskup Pittau vyjádřil jménem Svatého Stolce potěšení, že zasedání evropských ministrů školství položilo velký důraz na výchovnou úlohu rodiny.
(RaVat)