Sarajevo.
Výzvami kulturního dialogu v kontextu globalizace se zabývá mezinárodní symposium katolických kulturních středisek. Účastní se ho představitelé 25-ti evropských, afrických a asijských zemí. Setkání organizuje Papežská rada pro kulturu ve spolupráci s chorvatským kulturním sdružením ?Napredak, tj. ?Pokrok? ? v Sarajevu, které má víc než stoletou tradici. Svou činnost obnovilo po pádu komunistického režimu v Jugoslávii a v současné době má 66 poboček na celém světě.
Setkání katolických kulturních středisek probíhá v sídle vyššího bohosloveckého semináře v Sarajevu. Úvodní referát přednesl dnes ráno kardinál Paul Poupard.
Předseda Papežské rady pro kulturu připomněl, že první podobné setkání proběhlo před 12-ti lety, roku 1993 v Chantilly u Paříže. Další probíhaly v Německu, v Itálii, ve Španělsku a Rumunsku i mimo Evropu v Libanonu, Japonsku, Indii, Zambii a v několika zemích Latinské Ameriky. Kardinál Poupard upozornil na význam katolické identity v kontextu kulturních změn středozemního regionu. Připomněl poslední veřejné vystoupení kardinála Ratzingera před smrtí Jana Pavla II. 1: dubna budoucí papež obdržel v Subiacu ?Cenu sv. Benedikta.? Ve svém projevu tehdy řekl, že hlavní kontroverze dnešního světa se neodehrává mezi kulturami, ale mezi radikálním odtržením člověka od Boha a velkými náboženstvími. Na setkání v Sarajevu se hovoří také o dialogu s byzantskou a muslimskou kulturou, nebo o problémech spojených s laicizací a náboženskou lhostejností.
(job)