Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.12.2020 

Papež o budování nové sociální spravedlnosti: Neuvažovat v odtržení od reality

Vatikán. Dvě videoposelství věnoval papež František prvnímu virtuálnímu setkání soudců, kteří zasedají v amerických a afrických Výborech pro sociální práva. Online konference je nadepsána: „Budování sociální spravedlnosti. Směrem k plné aplilkaci základních práv lidí v situaci zranitelnosti.“ „Křesťanská tradice nikdy neuznala absolutní a nedotknutelné právo na soukromý majetek,“ říká František.

Když s odvoláním na zákony a práva „dáváme chudým to nezbytné k životu, nedáváme jim naše věci, ani věci nikoho třetího, nýbrž vracíme jim, co je jejich,“ zdůrazňuje Petrův nástupce ve videoposelství  pro konferenci, která byla dnes (1. prosince) zahájena v Peru. Papež se obrací k soudcům, vládním poradcům a advokátům z Argentiny a Brazílie, Kanady a Spojených Států, Kuby a Guatemaly, ale také z Maroka, a ke členům Papežské akademie sociálních věd, z nichž se mnozí účastnili schůzky probíhající 3. a 4. června loňského roku ve Vatikánu.

Papež František s entuziasmem zdraví účastníky konference. „Gratuluji vám k této iniciativě směřující k promýšlení, rozšifrování a budování nové sociální spravedlnosti,“ říká doslova. V situaci, kdy společnost „hledí s určitou nedůvěrou na ty, kdo jsou držiteli moci rozhodovat, co je správné, je tato událost léčivým balzámem,“ dodal papež a vrátil se ke své metafoře, v níž přirovnával sociálně angažované veřejné činitele k básníkům:

„Básník potřebuje rozjímat, myslet, chápat hudbu skutečnosti a ztvárňovat ji ve slovech. Vy v každém rozhodnutí, v každém rozsudku stojíte před možností vytvářet poezii, totiž poezii, která léčí rány chudých, integruje naši planetu, chrání matku zemi a veškeré její potomstvo. Poezii, jež napravuje, osvobozuje a sytí. Soudci, nerezignujte na tuto možnost. S rozhodností a odvahou vezměte za svou milost, jejímiž nositeli jste. Buďte si vědomi toho, že všechno, co můžete přinést svou poctivostí a úsilím je velmi důležité. Prosím vás, mějte stále na paměti, že spravedlnost, je-li vskutku spravedlivá, je spravedlností, jež obšťastnuje země a pozvedá jejich obyvatele. Žádná spravedlnost nemůže být spravedlivá, žádný zákon nemůže být legitimní, pokud jejich následkem je větší nerovnost, pokud plodí spíše ztrátu práv, hanebnost či násilí.“

Říká papež František v pozdravu pro videokonferenci soudců afrického a amerického kontinentu, kteří zasedají ve Výborech pro sociální práva. Pro stejnou platformu připravil ještě další videoposelství. Také v něm označuje záměr budovat „novou sociální spravedlnost“ za „vynikající zprávu“ a načrtává premisy, na nichž se má zakládat:„Ideje, s nimiž budete pracovat, by neměly ztrácet ze ztřetele skličující rámec současnosti, v níž malá část lidstava žije opulentně, zatímco stále rozstoucímu počtu lidí se nedostává důstojnosti a jejich lidská práva jsou opomíjena a znásilňována. Nesmíme uvažovat odtrženě od skutečnosti. A toto je skutečnost, kterou musíte mít před sebou.“

Za druhé papež upozorňuje na způsoby, jakými se ukutečňuje spravedlnost. Jak vysvětluje má na mysli „kolektivní dílo“, v němž lidé dobré vůle staví vedle dobra a lásky rovněž spravedlnost jako úkol, k němuž je třeba každý den směřovat. Třetí bod ukazuje k praktické realizaci této „nové sociální spravedlnosti“. František vybízí k následování cesty milosrdného Samaritána„Musíme si připustit, že jsme uvykli uhýbání stranou, ignorování situací až do chvíle, kdy nás přímo zasáhnout. Nepodmíněné úsilí znamená přijmout na sebe bolest druhého a nesklouznost do kultury lhostejnosti. Jak velice běžné je odvracet se na jinou stranu.“

Čtvrtým a – jak papež zdůrazňuje – povinným bodem pro toho, kdo chce budovat novou sociální spravedlnost, je historická reflexe. „(V dějinách) jsou zápasy, triumfy a porážky. Najdeme v nich krev těch, kdo dali vlastní život za plné a integrované člověčenství. V minulosti jsou zapuštěny kořeny všech zkušeností, včetně kořenů sociální spravedlnosti, kterou dnes chceme znovu promýšlet, nechat růst a posilovat.“

Kategorie „lidu“ je podle papeže Františka základem a pátým bodem, na němž je třeba tuto novou sociální spravedlnost stavět. Doporučuje nezištnou a prostou vůlu „být lidem“ , která je protikladem úsilí vytvářet „osvícenou elitu“. „Již v evangeliu vidíme, že tím, co po nás, věřících, Bůh žádá, je být Božím lidem, nikoli Boží elitou. Protože ti, kdo kráčejí po cestě „Boží elity“ končí  v dobře známých elitářských klerikalismech, které pracují pro lid, ale nedělají nic s lidem, necítí se být jeho součástí.“

Papež František na závěr vybízí účastníky videokonference amerických a afrických soudců angažovaných v sociální sféře, aby bojovali proti strukturálním příčinám bídy, nerovnosti, nedostatku práce, země a střechy nad hlavou, aby zápasili  s tendencemi „používat druhé a zotročovat je, vedoucími k upírání důstojnosti“ člověka. „Spravedliví jsou ti, kdo jednají spravedlivě. Spravedliví - s vědomím, že když s odvoláním na právo dáváme chudým to nezbytné k životu, nedáváme věci své ani nikoho třetího, nýbrž vracíme jim to, co je jejich. Mnohokrát se nám vytratila tato idea vracet to, co jim patří. Budujme novou sociální spravedlnost a připusťme si, že křesťanská tradice nikdy neuznala právo na soukromý majetek coby aboslutní a nedotknutelné a vždycky zdůrazňovala sociální fukci každé jeho formy. Právo na majetek je sekundárním přirozeným právem, které se odvozuje od práva, jež mají všichni, a které se odvíjí od všeobecného určení stvořených dober. Není sociální spravedlnosti, která by mohla být zakládána na nerovnosti, předpokládající koncentraci bohatství.“

Svatý otec soudcům přeje, aby jejich reflexe nezůstala při pouhých teoriích, ale byla počátkem nové soudní praxe, která by přinesla lidstvu v blízké budoucnosti možnost „integrace v plnosti a míru“.



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti