Vatikán. Tři sdělení papeže Františka byla dnes zveřejněna prostřednictvím sítě Twitter. První všeobecný tvít ve všech devíti jazycích oficiálního papežského účtu na této síti připomíná: „Modlit se znamená nechat hledět Boha do svého nitra bez přetvařování, bez výmluv, bez ospravedlňování, protože z ďábla vychází neprůhlednost a faleš, avšak z Boha světlo a pravda“ – tato slova jsou citací z homilie, kterou papež František pronesl na zakončení loňské biskupské synody o Amazonii.
Kromě tohoto duchovního vzkazu věřícím, vyšly také dva další tvíty, komentující různé události z nedávné minulosti, jež mají v regionech, kde k nim došlo, dosud velmi značný ohlas. První z nich je pouze v italštině, protože připomíná, že „dnes uplynuly čtyři roky od zemětřesení ve střední Itálii. Neustále se modlím za rodiny a komunity, jež utrpěly největší škody, aby mohly jít dál v solidaritě a naději,“ povzbuzuje František postižené obyvatele, kteří jsou po čtyřech letech mnohde ještě nuceni žít v provizorních obytných buňkách. Proto během včerejší polední promluvy Anděl Páně, kromě slov převzatých do dnešního tvítu, vyjádřil papež také naději, že bude urychlena potřebná rekonstrukce jejich domů.
Třetí a poslední tvít, rovněž převzatý ze včerejší polední papežovy promluvy, je publikován pouze španělsky a anglicky a vztahuje se k dosud nevyšetřené hromadné vraždě 72 lidí z různých latinskoamerických zemí, mířících přes Mexiko na sever kontinentu: „Na dnešek připadá desáté výročí masakru migrantů v Mexiku. Vyjadřuji svoji solidaritu rodinám, které se dodnes dovolávají spravedlnosti. Pán od nás bude požadovat účet za všechny migranty, kteří zahynuli na cestě k naději,“ vzkazuje papež František v dnešních tvítech.
Připomeňme, že papežský účet na síti Twitter otevřel Benedikt XVI. v roce 2012, a to na liturgickou památku Panny Marie Guadalupské (3.12.). Je vydáván oficiálně v devíti jazycích, jimiž jsou v pořadí podle počtu odběratelů angličtina (18,7 milionů), španělština (18,4 milionů), italština (4,9 milionů), portugalština (4,8 milionů), francouzština (1,5 milionu), polština (1 milion), latina (929 tisíc), němčina (643 tisíc) a arabština (450 tisíc). Kromě zmíněných devíti jazykových verzí Twitterového účtu papeže existuje velký počet těch neoficiálních, méně či více věrohodných účtů odvolávajících se na papeže Františka a spravovaných různými aktivisty, a to jednak ve zmíněných jazycích, ale i v několika dalších, včetně dvou v češtině (ZDE a ZDE), jejichž uživatelů je dohromady asi 2000.
(mig)