VaticanNews.va

   14. 1. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.7.2020 

Otec Kino, jezuita na koni

Itálie/USA. Mladý stát Arizona, který se do Spojených států amerických začlenil teprve v roce 1911, v polovině šedesátých let (14.2.1965) prožíval svůj slavnostní den na washingtonském Kapitolu. V tamní Síni slávy byla odhalena socha otce zakladatele Eusebia Francisca Kina. “Explorer, Historian, Rancher, Mission builder and Apostle to the Indians”, hlásá nápis na jejím podstavci. Heroický stupeň ctností u tohoto původem italského jezuity Eusebia Francesca Chiniho (1645-1711) v minulém týdnu uznal papež František.

Přibližme si život tohoto jihotyrolského rodáka, jehož odkaz uchovává kulturní sdružení, které vzniklo počátkem devadesátých let a založilo svému krajanovi malé muzeum v rodné vsi. Eusebio se narodil v tridentském údolí Val di Non, 10. srpna 1645, rodičům Františkovi a Markétě. Absolvoval jezuitské gymnázium v Tridentu a studia dokončil v tyrolském Hallu, kde po vyléčení z těžké nemoci vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova, aby se věnoval misiím v Indii, jak o několik let dříve učinil jiný syn tohoto regionu, otec Martino Martini.

Roku 1677 přijal Eusebio Francesco Chini kněžské svěcení v bavorském Eichstattu a o čtyři roky později, když mu bylo šestatřicet let, se po tříměsíční plavbě konečně vylodil v mexickém Vera Cruz, “Novém Španělsku”. Poté, co se rychle vyčerpaly španělské pokusy o trvalé osídlení Kalifornského poloostrova, kterých se účastnil jako misionář a královský zeměpisec, zahájil otec Francisco Kino – jak zní pošpanělštěná podoba jeho jména – své celoživotní dílo, a sice evangelizaci indiánského kmene Pima, spojenou s občanským, sociálním a hospodářským povznesením tohoto obyvatelstva.

Toto dobrodružství potrvá až do jeho smrti v roce 1711. Po čtyřiadvacet let byl otec Kino duší mnoha misií, které založil a z nichž jsou dnes kvetoucí města ve spolkových státech Sonora (Spojené státy mexické) a Arizona (Spojené státy americké). Z italského jezuity, jehož Bůh umístil vprostřed stvoření, se stal průzkumník a pionýr, historiograf a kartograf, kovboj a rančer. Učil pěstování ovoce a zeleniny, v oněch oblastech neznámých, zavedl chov dobytka a zpracování železa. Houževnatě hájil důstojnost a zájmy “svých” Indiánů před zpupností konkvistadorů a vymohl si královský dekret, který konvertity zbavoval práce v dolech a platby daní. Takto nasměroval hospodářský rozvoj pouštního kraje spalovaného sluncem.

Otec Kino vykonal mnoho výzkumných cest a vědecky doložil, že Kalifornie utváří poloostrov. Na koni odhadem urazil 12 800 km Sonorskou pouští. Výsledkem tohoto úctyhodného podnikání je řada duší přivedených k Bohu, život darovaný poušti a přiznání lidské a křesťanské důstojnosti indiánskému etniku. Jeho apoštol zemřel v jedné z nově založených misií (sv. Magdalény) 15. března 1711, “v pokoji a chudobě”, o níž svědčilo celé jeho předchozí bytí, jak poznamenávají očití svědkové (P. Charles W. Polzer). V misii sv. Magdalény jej věřící začali velice záhy uctívat a tuto lidovou úctu počátkem našeho století ještě více potvrdilo a rozšířilo nalezení Kinových deníků v archivu hlavního mexického města. Roku 1966 byl identifikován jeho hrob v již zmíněné misii. Jméno otce Kina nesou školy, univerzity a nemocnice v různých osadách Sonorské poušti a v jejím mexickém centru, Hermosillu, byl zahájen beatifikační proces. Nynější vyhlášení hrdinského stupně ctností se tudíž stalo další důležitou etapou na cestě k uznání svatosti tohoto “jezuity na koni”.

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
0.0.00 Čínský „Traktát o zemětřesení“ od italského jezuity



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 25
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti