USA. Dva verdikty amerického nejvyššího soudu přiznaly právo na výhradu svědomí v kauzách katolických institucí. První odvolání podala kongregace Malých sester ubohých, sloužící chudým lidem na okraji společnosti, a týkalo se vynětí z povinnosti přispívat na antikoncepci pro své zaměstnance, zavedené Obamovou reformou zdravotnictví (Affordable Care Act). Tzv. Obamacare ukládá rovněž náboženským institucím, které neslouží výhradně kultu, povinnost pokrývat v rámci pojištění svých zaměstnanců také náklady na potrat a antikoncepci. Malé sestry ubohých dosáhly již v roce 2014 důležitého vítězství, když je Nejvyšší soud od této povinnosti osvobodil. Nyní nicméně podaly další odvolání, tentokrát proti vládnímu kompromisu, na jehož základě mohou náboženské instituce odmítnout pojistné náklady na antikoncepci prostřednictvím tzv. “opt-out”, dovolujícímu zaměstnancům využívajícím těchto služeb úhradu ze státních prostředků. Podle sester však tento kompromis zakládá komplicitu v poskytování služeb, které jsou v rozporu s jejich náboženskými principy.
Druhý výrok Nejvyššího soudu Spojených států se týkal svobody konfesních vzdělávacích institucí ve výběru učitelů a vychovatelů na základě vlastních náboženských principů bez ingerencí ze strany státních autorit. V tomto případě nejvyšší federální soudní insstance uznala práva kalifornských škol Panny Marie Guadalupské (Our Lady of Guadalupe School) a sv. Jakuba (St. James School).
Jako důležitý krok kupředu v potvrzení náboženské svobody a svobody svědomí v zemi, přivítali obě soudní rozhodnutí biskupové Spojených států ve dvou deklaracích, podepsaných biskupem odpovědným za otázky náboženské svobody (Thomas G. Wenski) a jeho protějšky z komisí pro péči o život (Joseph F. Naumann) a katolickou výchovu (Michael C. Barber, SJ).
Ke kauze Malých sester ubohých konstatují, že by se vleklé soudní při předešlo, pokud by z povinnosti hradit pojištění na antikoncepci byli vyňati všichni, kdo uplatňují výhradu svědomí. “Antikoncepce není zdravotní pomoc” a “vláda nemá právo nutit řeholní řád ke spolupráci na zlu,” zdůrazňuje rezolutně prohlášení, které dále vyjadřuje naději, že nynější soudní rozhodnutí “definitivně uzavře tento případ vládní diskriminace namířený proti věřícím lidem”.
Ve stejném duchu se biskupové vyjadřují také k verdiktu ve věci katolických škol. “Výchova je základním aspektem poslání církve, je jedním ze skutků duchovního milosrdenství,” připomínají v deklaraci. “Školy Our Lady of Guadalupe a St. James mají ústavou uznané právo na výběr personálu, který vykonává tuto službu církve” a vláda nemá žádnou autoritu k tomu, aby zasahovala do rozhodnutí, jež jsou v rozporu s touto službou. “Rozhodnutí Nejvyššího soudu správně uznalo tento limit státní autority. Toto rozhodnutí znamená, že církev může koherentně sloužit svým bližním,” konstatuje prohlášení amerických biskupů.
(job)