Itálie. Návrh zákona, který by řešil předluženost italských domácností, a poté v polovině června povolání papežem Františkem do řídící rady vatikánského Úřadu pro finanční zpravodajství (Aif), kam nastupuje tento měsíc. Tato změna profesorce Sciarrone Alibrandi nebrání v tom, aby nadále vedla svou bitvu na obranu rodin a drobných spotřebitelů. Možná právě proto si ji papež František vybral mezi své blízké spolupracovníky.
Antonella Sciarrone Alibrandi, ročník 1965, matka tří dětí, je prorektorkou milánské Katolické univerzity, kde vyučuje bankovní právo na Fakultě bankovních, finančních a pojišťovnických věd. Římský biskup si ji zvolil do úřadu, který se zabývá potíráním a prevencí financování terorismu a praní špinavých peněz. “Další známka toho, že papež chce docenit profesionální kompetenci a činnost žen jako výraz bohatství katolického světa”, komentuje milánská profesorka pro hospodářskou přílohu deníku Corriere della Sera (6.7.).
Sciarrone Alibrandi přichází do Vatikánu vprostřed legislativního zápasu, zaměřeného na zmírnění dopadu předluženosti u stále širší skupiny italského obyvatelstva. “Prožíváme krajně obtížnou chvíli. Italská hospodářská situace se horší a stále více lidí se zadlužuje. Spotřeba a zadluženost domácností roste rychleji než jejich příjmy, redukuje se role sociálního státu, který zatěžuje obyvatele náklady na zdravotní a sociální zabezpečení, které kdysi bylo bezplatné. Především ale prudce stoupá gambling, což je dnes fenomén, který se vymyká jakékoli kontrole. Široké vrstvy populace se zadlužují, aby mohly hrát. A veškerou tuto analýzu vztahuji ještě na období před pandemií, jejíž důsledky se dostaví pouze v příštích měsících”.
Podle milánské profesorky jistě není účelem pomáhat filutům, kteří těží ze státního sociálního systému, avšak na druhé straně nelze pomíjet obtíže lidí, kteří finančně nevystačí do konce měsíce, a proto se zadlužují. “Důležitým krokem v tomto směru se měl stát nový insolvenční zákon, jehož platnost byla ovšem kvůli koronaviru odložena o jeden rok, na 1. září 2021. Se skupinou kolegů jsme proto podali návrh na změnu stávajícího zákona, který by tak již dnes zareagoval na nesnáze mnoha rodin, jejichž počet se v příštích měsících zcela jistě znásobí”.
Předložené legislativní schéma předpokládá pětici konkrétních zlepšení, která přinášejí zjevný prospěch jak dlužníkům, tak celému systému. Kromě apelu na finanční odpovědnost věřitelů a dlužníků doporučuje naprostou novinku v italském panoramatu, a sice možnost oddlužení, pokud debitor projeví dobrou vůli a absenci zlého úmyslu. “Ocitli jsme se v rozhodujícím momentu. Hrozí, že beztak křehká situace, kterou jsme řešili už v únoru, se v příštích týdnech změní v drama. Proto je nutný neodkladný zásah. Parlament se již naším návrhem zabýval a začlenil ho do nového insolvenčního zákona. Neexistuje však důvod pro to, aby na něj rodiny a spotřebitelé čekali ještě více než rok. Je zapotřebí jednat rychle, abychom podpořili sociální soudržnost v naší zemi”, uzavírá italská profesorka, kterou papež František jmenoval do vatikánského finančního zpravodajského úřadu.
(jag)