Vatikán. Úřad pro finanční zpravodajství Svatého stolce (AIF) zveřejnil výroční zprávu, která potvrzuje stále širší spolupráci se zahraničními finančními zpravodajskými jednotkami, včetně České republiky. Za rok 2019 bylo ve Vatikánu nahlášeno 64 podezřelých finančních operací a podáno 15 trestních oznámení, přičemž ve čtyřech případech následovala preventivní opatření, včetně blokace jednoho účtu.
Vatikánská finanční a zpravodajská jednotka (AIF) po většinu minulého roku pracovala pod vedením Reného Brülharta, který odstoupil loni v listopadu. Novým ředitelem tohoto úřadu současně papež František jmenoval Carmela Barbagalla, dlouholetého manažera Italské centrální banky. Navzdory těmto změnám pokračovala “mezinárodní spolupráce, která se projevila konkrétními výsledky”, sděluje výroční zpráva. Na výměně finančních informací se zahraničím se podílelo více než 370 subjektů a byly podepsány dvoustranné dohody s obdobnými institucemi čtyř zemí (Cookovými ostrovy, Českou republikou, Finskem a Srbskem).
Mezi úlohy Finančního dozorčního úřadu náleží rovněž kontrola Institutu náboženských děl (IOR), tzv. vatikánské banky, kde v minulém roce proběhly dvě inspekce, obě s pozitivním výsledkem. Výroční zpráva definuje riziko financování terorismu jako velmi nízké a zdůrazňuje, že „Svatý stolec vyvíjí nezměrné úsilí o mezinárodní výměnu finančních informací, zacílenou na prevenci daňových úniků a dodržování daňových povinností zahraničních klientů vatikánské banky“.
V rozhovoru pro portál Vatican news nový předseda Úřadu pro finanční informaci, Carmelo Barbagallo, bilancoval své dosavadní šestiměsíční působení v této instituci, zejména vzhledem k příštímu posudku Moneyvalu, který se plánuje na září. „Jsem si jist, že budeme na inspekci připraveni“, vyzdvihl a v souvislosti s kauzou nákupu nemovitosti v Londýně, která vedla k vyloučení vatikánské finanční jednotky ze skupiny Egmont, podotkl, že „vyšetřování není vedeno proti instituci jako takové, nýbrž týká se jejího jediného člena (bývalého ředitele Tommasa Di Ruzzy), u něhož dosud platí presumpce neviny“. Spolupráce se skupinou Egmont byla obnovena letos v lednu: „Mimo jiné jsme totiž ujistili zahraniční protistrany, že případné budoucí zabavení důvěrných informací a dokumentace proběhne způsobem, který odpovídá mezinárodním standardům o bezpečnosti, stanoveným tímto kontrolním celkem“, vysvětlil Barbagallo (foto).
Letošní rok, jak dále upřesnil, přinese posílení kompetencí vatikánského úřadu finančního zpravodajství a pravděpodobnou změnu jeho názvu, do níž se promítne dozorčí funkce. V dnešním vydání italského hospodářského deníku Il Sole 24 ore (3.7.) Barbagallo objasnil, že jeho úřad, který se v prvních měsících tohoto roku rozrostl ze šesti na dvanáct zaměstnanců, v brzké době obdrží nové stanovy a vnitřní předpisy. „Navrhneme změnu jména na Úřad pro finanční supervizi a zpravodajství (Asif), protože zrcadlí dvojí ohnisko naší činnosti, tedy zpravodajskou službu a dohled na vatikánský finanční systém“.
(jag)