Vatikán. Na Svatopetrském náměstí oslovil papež František z okna třetího patra Apoštolského paláce asi 200 lidí, kteří si za poledního horka přišli vyslechnout pravidelnou sváteční promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Papež se ve své promluvě více soustředil na postavu svatého Petra a mimo jiné řekl:
„Evangelium nám dnes podává dialog, který Petrovi změnil život. Ježíš se jej otázal: »Za koho mne pokládáš Ty?« a odpověděl: »Ty jsi Mesiáš, Syn živého Boha«. A Ježíš: »Blahoslavený jsi, Šimone, synu Jonášův« (Mt 16,16-17). Ježíš jej nazývá blahoslaveným, to znamená doslova šťastným. Jsi obšťastněn, poněvadž jsi to řekl. Všimněme si, že Ježíš říká: „blahoslavený jsi“ Petrovi, který mu řekl: jsi Syn živého Boha“. Co je tedy tajemstvím blaženého, šťastného života? Uznat Ježíše, avšak Ježíše jako živého Boha, nikoli jako sochu. Není totiž důležité vědět, že Ježíš je velikánem dějin, není důležité cenit si toho, co řekl nebo činil: záleží na tom, jaké mu dávám místo ve svém životě. A tehdy Šimon Petr slyšel Ježíšova slova: »Ty jsi Petr – Skála – a na té skále zbuduji svou církev« (v.18). Nebyl nazván Skálou, protože byl pevný a spolehlivý. Nikoli, dopustí se mnoha chyb, není zrovna spolehlivý, pochybí a dokonce Mistra zapře. Rozhodl se však budovat život na Ježíši - skále, nikoli - jak praví text - na »těle a krvi«, tedy na sobě, svých schopnostech, nýbrž na Ježíši (srov. 17). Ježíš je kamenem, na kterém se Šimon stal skálou. Totéž můžeme říci o apoštolovi Pavlovi, který se zcela daroval evangeliu a všechno ostatní považoval za smetí, aby získal Krista.
Dnes si před apoštoly můžeme položit otázku: „Na čem jsem založil život já? Myslím jenom na okamžité potřeby anebo věřím, že mojí pravou potřebou je Ježíš, který ze mne vytváří dar? A jak svůj život buduji? Na svých schopnostech nebo na živém Bohu?
Madona, která se cele svěřila Bohu, ať nám pomáhá stavět na Něm každý den a přimlouvá se za nás, abychom mohli s Boží milostí učinit ze svého života dar.“
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMLUVY před Angelus je ZDE
Potom Petrův nástupce oslovil obyvatele města Řím, zmínil delegaci ekumenického patriarchátu, jež letos nemohla být přítomna na slavnosti patronů věčného města kvůli pandemii a vyjádřil naději, že bude vbrzku možné pokračovat ve vzájemných návštěvách. Potom dodal:
„Na slavnost svatých Petra a Pavla bych rád připomněl množství mučedníků, kteří byli sťati, upáleni za živa a zabiti, zejména v době císaře Nerona, právě na místech, kde se nyní nacházíte. Tato půda je nasáklá krví našich křesťanských bratří, jejichž památku budeme slavit zítra.“
Po společné mariánské modlitbě Anděl Páně papež všem požehnal.
(mig)