Vatikán. Zamyslet se nad rolí laiků a hledat nové formy jejich viditelnosti a podílu v církvi, a to zejména v případě žen, překonat hrozbu klerikalismu a rigidity. Toto směřování naznačil papež František při audienci pro Církevní hnutí pro práci v kultuře (Movimento ecclesiale impegno culturale, MEIC), jehož předsednictví přijal v závěru minulého týdne (12.6.) ve Vatikánu.
Zmíněné hnutí italských katolických intelektuálů vzniklo již ve třicátých letech minulého století z podnětu mons. Montiniho jako odnož Katolické akce, shromažďující vysokoškoláky. V poválečné době se zasadilo o demokratickou obnovu Itálie a z jeho líhně se zrodili čelní křesťanskodemokratičtí politici, kupříkladu Aldo Moro. Od roku 1947 začal vycházet dosud činný čtvrtletník “Svědomí”, který postupně rozšířil okruh zájmu také na mezinárodní pole a zahájil spolupráci s Mezinárodním katolickým hnutím pro intelekturální a kulturní záležitosti (International catholic movement for intellectual and cultural affairs, Icmica), založeném v Římě téhož roku a propojeném s univerzitním hnutím Pax Romana (ustaveném r.1921).
Setkání s delegací Církevního hnutí pro kulturu bylo jedním z prvních “neprotokolárních” bodů papežovy agendy za pandemických omezení a obešlo se bez oficiální promluvy. Krátký přehled dialogu nicméně přineslo tiskové prohlášení MEIC, podle něhož papež “poděkoval za kulturní osvětu, kterou hnutí nabízí na místní i národní úrovni, zejména o tématech synodality, demokracie, sociální soudržnosti, imigrace a míru”. František dále popsal dvě naléhavé úlohy, kterých se v současnosti mají zhostit katoličtí laici. V prvé řadě je to rozpoznání složitosti nynějších změn, vedoucí k překonání jakékoli formy relativismu a morální rigidity. Z toho důvodu papež vyzval k hlubší reflexi o roli laiků, docenění všeobecného kněžství věřících a odkrytí laikátu jako povolání. Petrův nástupce zároveň požádal o hledání „nových forem přítomnosti a účasti, především žen, u kterých se projevuje mnohem pronikavější chápání mnohých otázek církevního života“.
(jag)