Vatikán. “Ochrana životního prostředí a respekt vůči biodiverzitě jsou otázkami, které se týkají nás všech. Nemůžeme si nárokovat zdraví v nemocném světě”, zdůrazňuje papež František v listě, jehož adresátem je prezident Kolumbijské republiky, Ivan Duque Marquez.
Římský biskup se obrací k organizátorům a účastníkům dnešního Světového dne životního prostředí, který se měl letos konat právě v Kolumbii, avšak kvůli koronaviru byl nahrazen virtuálním setkáním. Tato okolnost, poznamenává papež, by se měla projevit v našem postoji vůči planetě a podnítit nás ke svědectví o závažnosti situace: “Rány, zasazené naší matce zemi, jsou ranami, které krvácejí rovněž v nás. Péče o ekosystémy vyžaduje takovou budoucí vizi, která se neomezí na pouhý bezprostřední, snadný a rychlý prospěch, nýbrž bude usilovat o životodárný pohled a jejich zachování k užitku všech lidí”.
Papež František dále varuje před pokryteckým jednáním, které slaví dny životního prostředí a zároveň se podílí na jeho zkáze: “Nelze mlčet k rozruchu, který vyvolávají obrovské náklady na destrukci a vytěžení ekosystémů. Skončil čas, kdy můžeme stočit zrak stranou a nevšímat si známek, jež vydává pleněná planeta, znásilňovaná z lačnosti po výdělku a mnohdy ve jménu pokroku. Máme možnost zvrátit tento chod a investovat do lepšího a zdravějšího světa, který odkážeme budoucím pokolením. Vše záleží na nás a na tom, zda to skutečně budeme chtít”, připomíná František.
V závěru listu do Kolumbie papež upozorňuje na nedávné páté výročí zveřejnění encykliky Laudato si' a zve mezinárodní společenství k účasti na mimořádném roce, věnovaném reflexi nad tímto dokumentem. “Takto všichni společně hlouběji vezmeme na vědomí ochranu našeho společného domova, stejně jako péči o naše nejslabší bratry a sestry, odepisované společností”. V tomto duchu si také Petrův nástupce přeje, aby politické “rozhodování a závěry stále více přispívaly k budování obyvatelnějšího světa a lidštější společnosti, kde by všichni měli své místo a nikdo nebyl vytěsňován na okraj”.
(jag)