Itálie. Jezuitský obtýdeník La Civiltà Cattolica, jeden z nejstarších časopisů na světě, bude vycházet rovněž ve zjednodušené čínštině. Tento nový krok, s nímž přichází u příležitosti 170. výročí svého vzniku a který uznává „roli čínštiny v naší době v globálním kontextu“, označuje za „gesto přátelství v duchu Mattea Ricciho“. Státní sekretář Svatého stolce přivítal jezuitskou iniciativu v listě adresovaném šéfredaktorovi periodika, o. Antoniovi Spadarovi, SI.
La Civiltá Cattolica, již papež František při audienci pro redaktory nazval „jediným časopisem svého druhu“, odjakživa pracuje v souladu s Petrovým nástupcem a Svatým stolcem a vynakládá trpělivé, uctivé úsilí při navazování dialogu mezi křesťanskou vírou a soudobou kulturou, čteme v dnešním tiskovém prohlášení listu. Čínskou edicí se rozšiřují mezinárodní obzory tohoto původně výlučně italského obtýdeníku, mezi jehož autory již několik let najdeme jezuity z celého světa. Od roku 2017 vychází časopis v pěti jazycích (italsky, anglicky, francouzsky, španělsky a korejsky).
V prvním čínském vydání se objeví články o předloňské dohodě Svatého stolce a Čínské lidové republiky o jmenování biskupů a jejích perspektivách, analýza čínského katolicismus v 21. století či úvaha nad sociální naukou v čínské církvi. Webové stránky (https://www.gjwm.org) ve zjednodušených čínských znacích se budou členit do čtyř tematických oddílů: zprávy, svět, křesťanská reflexe a kultura.
Státní sekretář Svatého stolce přeje další jazykové verzi jezuitského listu, aby „psala nové, plodné stránky přátelského setkávání s bohatou tradicí čínského národa“. Kardinál Parolin slovy Svatého otce redaktorům připomíná, že „jejich hlavní úlohou je budovat mosty a navazovat dialog nejenom s věřícími, ale také s lidmi, kteří sice nesdílejí křesťanskou víru, avšak ctí nejvyšší humánní hodnoty“. Doufá proto, že se z čínské edice časopisu „stane solidní nástroj vzájemného kulturního a vědeckého obohacování mezi všemi lidmi, hledajícími krásu a pravdu“, zaměřený na „spolupráci při budování autentické civilizace otevřeného dialogu a trvalého míru mezi všemi národy světa“.
(jag)