Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.4.2020 

Cantalamessa: “Co po mě žádáš, ženo?” - Mariina kénosis

Vatikán. Papežský kazatel otec Raniero Cantalamessa pronesl také v letošní postní době tři rozjímání pro Svatého otce a římskou kurii. Vzhledem k událostem spojeným s mimořádnou situací vyvolanou koronavirem se vrátíme k jeho kázáním v těchto dnech předcházejících velikonočnímu triduu.

Otec Cantalamessa navázal na adventní cyklus věnovaný Matce Boží. Přestože se o Marii v Novém zákoně nemluví často, při bližším pohledu si povšimneme, že Maria nechyběla u žádného ze tří základních momentů utvářejících společně velké tajemství vykoupení: vtělení Slova, velikonočních událostí a letnic, všímá si papežský kazatel. Tak jako Kristus, nový Adam kráčí cestou k Jeruzalému poslušen Otcově vůli, souběžně s ním kráčí také Maria, nová Eva, konstatuje dále a ve své meditaci sleduje Mariinu cestu a roli v době Ježíšova veřejného působení. 

K čemu obvykle dochází na cestě svatosti poté, co byla duše naplněna milostí, poté, co velkoryse odpověděla svým “ano” ve víře a ochotně se oddala dobrým skutkům a cestě ctnosti? Přichází čas očišťování a obnažení. Přichází noc víry. A jak uvidíme, Maria nám může být v tomto období svého života průvodkyní a příkladem, ukazuje, jak se chovat, když v životě nadejde “čas ozdravných řezů". 

Druhý vatikánský koncil, rozvíjený dále encyklikou Jana Pavla II. Redemptoris Mater, přinesl nové a pro naši víru zásadní vnímání P. Marie. Minulá staletí chápala Matku Boží zejména v kategoriích privilegia a výjimky, jimž odpovídá její vynětí z prvotního hříchu a jeho následků, jak to vyjadřují dogmata o Neposkvrněném početí a Nanebevzetí. Zapomínalo se na to, že její pozemský život byl poznamenán také námahou, úzkosti, pokušením a smrtí. Pokoncilní učení poukázalo k Mariině víře a evangelní epizody, které byly dříve kamenem úrazu některých výkladů a byly odsouvány do pozadí, se nyní jeví jako důležité milníky Mariiny víry, vysvětluje otec Cantalamessa.

Mariina kénosis začíná již v epizodě o dvanáctiletém Ježíši v chrámu (srov. Lk 2,41 ad.), kde slyší výtku “proč mě hledáte” a upozornění, že na první místě stojí Otcova vůle. Mariin vztah k synu je tu postaven do druhého plánu, poukazuje papežský kazatel. Podobně tvrdě zní Ježíšova replika v Káni Galilejské “Co po mě žádáš, ženo?” (Jan 2,4). Anebo jiná epizoda, zaznamenaná všemi synoptiky, kde Ježíš na zprávu, že venku stojí jeho matka, reaguje slovy “Kdo je má matka a kdo jsou moji bratři?” (Mk 3,33). Podobně, jak píše sv. Lukáš, na obdivný výkřik jisté ženy blahořečící lůnu, jež ho nosilo, Ježíš odpovídá, že blažení jsou ti, kdo slyší Boží slovo a řídí se jím (srov. Lk 11, 27-28).

“Co toto všechno znamená? Celá série skutků a slov formulovaných s takovou přesností a koherencí nemůže být náhodná. Rovněž Maria musela projít svou kenozí. Ježíšova kénosis spočívala v tom, že se zříká svých práv a božských nároků namísto jejich uplatňování, přijímá na sebe podobu služebníka a vystupuje na venek jako člověk, stejný jako jiní. Mariina kénosis spočívá v tom, že se nechává zbavit svých práv, jaká by mohla uplatňovat jakožto matka Mesiáše, a přede všemi vystupuje jako žena, stejná jako každá jiná.”

 Ve chvíli, kdy Ježíš zahajuje své veřejné působení, ustupuje Mariino mateřství do pozadí. “Ježíš neměl, kam by složil hlavu. Maria neměla kde nechat spočinout své srdce!” - říká otec Cantalamessa. K materiální chudobě přistupuje chudoba ducha, obnaženost ze všech privilegií, jakási “temná noc paměti”, v níž nelze vzpomínat na minulé, leč pouze a jedině vyklánět se k Bohu a žít nadějí. “Je to pravá a radikální chudoba ducha, která je bohatá pouze Bohem a jedině skrze naději.” Ani jedinkrát nenajdeme u Marie náznak odporu či pokus měnit Ježíšovo rozhodnutí. Reaguje s naprostou poslušností.

Skutečnost, že mlčí, neznamená, že by pro Marii bylo všechno snadné, že nemusí překonávat boje, těžkosti a temnoty. Byla prosta hříchu, nikoli vnitřních zápasů, včetně toho, který sv. Jan Pavel II. nazývá “námahou víry”.

Maria tedy byla nejen tělesnou matkou Krista, ale také jeho učednicí, která plně naplnila Otcovu vůli, jak konstatuje sv. Augustin. Je blahoslavená, protože uslyšela Boží Slovo a uskutečnila jej ve svém životě (srov. Augustin, Promluvy, 72 A, 7). Nemáme si však představovat, že Mariin pozemský život byl pouhým soužením. Její radost byla radostí naplňování Boží vůle, protože také ve vztahu k Bohu platí, že radostnější je dávat než brát. Víra vedla Marii k radosti sahající na hranici možností lidského porozumění, o níž mluví sv. Angela z Foligna. V této radosti z nepochopitelného se totiž vyjevuje zvláštním způsobem Bůh jako ještě větší a přesaženější, který však je “tvým” Bohem! (Il libro della Beata Angela da Foligno, Istr. III, ed. Quaracchi, Grottaferrata 1985, s. 468).

“Z našeho rozjímání o Marii v Ježíšově veřejném životě si můžeme odnést jednu útěšnou jistotu: V Marii nemáme matku, která by nedokázala sdílet naše bolesti, protože sama byla zkoušena po všech stránka podobně jako my, kromě hříchu… Obraťme se k ní tedy v tomto čase velké zkoušky, s pradávnou a krásnou modlitbou Sub tuum presidium (Pod ochranu tvou).”

 



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti