Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

16.3.2020 

Celý život jsem bojoval s mafií, teď soudím v papežově jménu

říká nový předseda vatikánského soudu

Česká sekce RV

Vatikán. Dříve státní zástupce Italské republiky, který svou pětačtyřicetiletou kariéru věnoval zápasu s mafií, dnes předseda Tribunálu Městského státu Vatikán, jehož nominace se zvnějšku vykládá jako zjevná papežova snaha o přísnost a transparenci. Taková je stručná vizitka nesoucí jméno: Giuseppe Pignatone (foto), který v čele vatikánského soudu nahradil prof. Dalla Torre, zastávajícího tento úřad po tři desetiletí souběžně s akademickým působením na papežských univerzitách. Papež František se překvapivým jmenováním Pignatoneho loni v říjnu (3.10.2019) postaral o nečekanou novinku – do vatikánské justice totiž poprvé vstoupil člověk z praxe a vnesl do ní nejenom neoddiskutovatelnou prestiž a vlivnost, nýbrž také stěží srovnatelnou šíři profesionálních zkušeností. V sobotu 15. února, za papežovy přítomnosti, Pignatone zahájil svůj první vatikánský soudní rok.

Giuseppe Pignatone nerad dává rozhovory a vyhýbá se otázkám o osobním životě. „Varuji se kázání, která jsou – řečeno s Einaudim – neužitečná“, cituje druhého italského prezidenta. „Mnohem lepší je příklad, z kterého se poučíte“. Vítá spíše dotazy na svou knihu o Kriminálních vzorcích (Modelli criminali, Laterza 2019), svazek napsaný ve spolupráci s kolegou Michelem Prestipinem, koordinátorem římské protimafijní jednotky. Dokumentuje Pignatoneho celoživotní boj s italským organizovaným zločinem – počínaje sicilskou mafií před kalábrijskou ´ndranghetu a neapolskou camorru po takzvané „malé mafie“ v okolí hlavního města, přímořské Ostii a samotném Římě. Právě v italském hlavním městě, po předchozím působení v Palermu a Reggiu Calabria, Pignatone zakončil dráhu státního zástupce jako generální prokurátor římského odvolacího soudu (2014-2019), tedy na postu, který má ve všeobecném mínění váhu dvou ministerstev. Předcházela mu pověst muže, „který si jen tak nehraje a vyhodí Řím do povětří“, jak dokládají odposlechy vyšetřovaných v kauze mafiózní infiltrace římského magistrátu. Složitost tohoto úřadu popsal pro týdeník Famiglia Cristiana: „Řím je komplikovaný. Pracuje tu camorra, ´ndrangheta a siciliská mafie, ale také malé městské mafie. Výjimečným jevem je rozsáhlá „šedá zóna“ a velice vysoká spotřeba drog s důsledkem čilého narkoobchodu. Přičtěme problémy s korupcí a daňovými úniky, případy bankrotů za stovky milionů euro, a to vše v centru politické moci a v kontextu městské správy tří milionů obyvatel plus turistů, což z Říma činí úžasné místo pro praní špinavých peněz.“

Zmíněná kniha se zabývá rovněž vztahem církve a organizovaného zločinu, kde podle Pignatoneho nastal obrat po apelu Jana Pavla II. v sicilském Agrigentu roku 1993, jemuž předcházely dokumenty biskupů a rostoucí uvědomělost občanské společnosti. „Mafii to tak znepokojilo, že reagovala vraždou otce Puglisiho a atentátem na římské kostely. V odposleších ještě v roce 2005 o tehdejší papežově výzvě mluvili velmi ostrými tóny. A pak přišla exkomunikace mafiánů papežem Františkem v kalábrijském Sibari.“

V květnu loňského roku sedmdesátiletý Pignatone odložil prokurátorský talár se slovy: „Jsem vděčný Prozřetelnosti v prvé řadě a státu v druhé za život, který jsem prožil. Vyžádal si určité osobní i rodinné oběti, ale měl cenu“.  Již o několik měsíců později jej však kontaktoval státní sekretář Svatého stolce s nabídkou služby ve vatikánské justici. „Bylo to překvapení a pocta zároveň. Samozřejmě jsem přijal a za dva týdny jsem obdržel jmenovací dekret. Rád bych Svatému otci poděkoval, že si mne vybral, a vyjádřil naději, že udělám něco užitečného pro papeže a církev“, svěřil se nový předseda vatikánského soudu týdeníku Famiglia Cristiana v exkluzivním rozhovoru, prvním a dosud jediném v nové funkci (tištěné vydání týdeníku, 20.2.2020).

„Nenáleží mi, abych interpretoval důvody, které vedly k mé volbě“, podotýká, „jistě se přihlédlo k mé předchozí zkušenosti. Nicméně tu vykonávám jinou práci – už nejsem státní zástupce, kterému se zde říká promotor spravedlnosti, nýbrž soudce. O vyšetřování nic nevím, vynáším rozsudky“, upozorňuje Pignatone a připouští, že je prvním řádným vykonavatelem moci soudní, který překročil vatikánské hranice. „Ano, jsme tu všichni laici, ale kolegové jsou univerzitní profesoři anebo advokáti činní v Itálii či ve výslužbě. Našel jsem tu lidi vysokých profesionálních a lidských kvalit, kteří za dlouholetou práci získali cenné zkušenosti. Mohu s nimi konfrontovat svou vlastní zkušenost z antimafijní a protikorupční činnosti. Když se tato součinnost podaří, nepochybně umocní pozitivní výsledky“, soudí Pignatone a zamýšlí se nad legislativními nástroji, které mu vatikánská justice dává k dispozici: „Za posledních deset let, avšak zejména za papeže Františka, vatikánský stát ve svých zákonech uznal obsah nejdůležitějších mezinárodních úmluv, podepsaných Svatým stolcem, které se týkají praní špinavých peněz, korupce, ochrany nezletilých, zločinů proti lidskosti a terorismu. Vzal na sebe zvláštní závazek při potírání ilegálních finančních operací na mezinárodní úrovni, jak papež zdůraznil v promluvě při zahájení soudního roku.“

Vatikánští soudci hierarchicky závisejí na papeži, který je absolutním vládcem vatikánského státu, upřesňuje Pignatone, avšak jejich rozhodnutí také zde podléhají jedině zákonu. A při vynášení rozsudků nesou zcela jiný typ odpovědnosti, protože soudí papežovým jménem a za vědomí, že dění v maličkém církevním státě se promítá do celého světa, uzavírá nový předseda Vatikánského tribunálu.



Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.7.20 Příměstský tábor pro děti vatikánských zaměstnanců
30.6.20 Svatý otec jmenoval nucenou správu Svatopetrské huti
15.6.20 Zatčený makléř opustil vatikánské vězení
25.3.20 Vatikánské úřady pracují s redukovaným provozem a na dálku
16.3.20 Papež schválil nový soudní řád pro vatikánský stát



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti