Itálie. Každé čtyři roky oceňuje Nadace Frate Sole (totiž Bratr Slunce) architekty spojující tradici s inovací v nových sakrálních stavbách. V roce 1993 ji založil františkán a umělec otec Costantino Ruggeri, který zemřel v roce 2007 a více než šedesát let svého života věnoval současnému sakrálnímu umění. Jeho cílem bylo podpořit tvůrčí síly, které by skrze umělecké a mystické kvality utvářeli sakrální prostor jako místo duchovního povznesení.
Mezi iniciativy pořádané nadací patří také Mezinárodní cena za sakrální architekturu udělovaná se čtyřletou kadencí. Letošní, již sedmá edice, se obrací k architektům, kteří postavili v posledním desetiletí křesťanský sakrální prostor. „Přáním otce Konstantina bylo poskytnout architektům na celém světě orientaci v budování kostelů,“ říká pro Vatican News koordinátor ceny Andrea Vaccari. Cílem akce je zmapovat stav křesťanské sakrální architektury na mezinárodní úrovni.
Projekty a dokumentace staveb mají být odeslány do 8. května letošního roku. Vítěz bude bude vyhlášen v Pavii o vigílii svátku sv. Františka z Assisi 3. října 2020 a oceněn peněžní prémií ve výši 30 tisíc euro a soškou otce Costantina Ruggeriho „Ciel d´Oro“. Podle tohoto františkánského umělce a autora více než 30 kostelů na různých místech světa je důležité „stavět kostel tak, aby neodděloval, nýbrž propojoval ve své struktuře celé stvoření: světlo, stromy, živé obrazy a zvuky přírody.“
V roce 2008 získal Mezinárodní cenu za sakrální architekturu John Pawson za kostel trapistického kláštera v Novém Dvoře. Dalšími laureáty byli japonský architekt Tada Ando za Kostel světla v Ibaraki, Kapli na vodě v Tomamu a Kapli na hoře Rokko v Kobe; portugalský architekt Álvaro Siza za kostel P. Marie v Marco de Canaveses; Američan Richard Meier za kostel Boha Otce milosrdného v Římě; chilský architekt Cristiano Undurrga za Kapli odpočinku ve Valle de Los Andes a naposled, roku 2016 Španěl Rafael Moneo za Kostel Jména Ježíš v San Sebastian.
(job)