Jordánsko. Iráčané přicházející do Jordánska nemají status uprchlíků, dostávají pouze azyl. Vzhledem k tomu nemají právo na práci, vzdělání a lékařskou péči. Kdyby je církev nepodporovala, nedostali by pomoc odnikud, říká italský misionář pracující v hlavním městě země, Ammánu.
Otec Mario Cronioli zdůraznil, že z Iráku stále přichází mnoho běženců. Utíkají před válkou a pronásledováním ze strany tzv. Islámského státu. Zpravidla mají v úmyslu odjet do Austrálie a Jordánsko považují za tranzitní zemi.
„Iráčané jsou krásný národ, nezaslouží si, aby jejich země byla „bitevním polem“.Tady v Ammánu zažíváme důsledky tamní situace. Přichází k nám mnoho uprchlíků z Iráku, ale nejen odtud, také Syřanů je mnoho. Joránci je přijímají velmi velkoryse. Obyvatelům Iráku nemůžeme nic vyčítat, utíkají z bitevního pole a my bychom nejspíš na jejich místě udělali totéž. Snažíme se jim pomáhat již nejméně pět let. Situace je nelehká. Mnoho iráckých rodin bylo přijato v našich farnostech a následně se stěhují do domů v chudších čtvrtích Ammánu. Církev jim nicméně nepřestává podporovat prostřednictvím různých programů, i tehdy kdy již nepotřebují nejnutnější pomoc.“
Italský misionář vypráví, že církev zorganizovala pro děti neformální školu a pro mladé lidi otevřela specializované kurzy, aby mohli získat větší ekonomickou autonomii. V Iráku totiž v této chvíli nevidí žádnou budoucnost, říká P. Mario Cornioli.
(job)