Berlín. Za cenzuru kultury zaměřené na potvrzování a podporu života označilo společné prohlášení německých biskupů a předsednictva Rady evangelické církve v Německu včerejší verdikt ústavního soudu na téma komercializace eutanázie. Podle rozhodnutí tohoto tribunálu je zákaz komerčního poskytování asistované sebevraždy, uzákoněný v Německu v roce 2015, v rozporu s tamní ústavou. Více o tom z Berlína Tomasz Kycia:
„Kardinál Reinhard Marx a evangelický biskup Heinrich Bedford-Strohm napsali, že výrok ústavního soudu přijali „s velkým znepokojením“. „Obáváme se, že svolení k organizované pomoci při sebevraždě může na staré nebo nemocné lidi subtilně vyvíjet nátlak, aby ji využili“. Biskupové vyjadřují přesvědčení, že „čím samozřejmější a dostupnější se stává nabídka pomoci ve spáchání sebevraždy, tím větší je nebezpečí, že se lidé v mimořádně těžké životní situaci ocitnou pod vnějším nebo vnitřním nátlakem, aby tuto nabídku využilil a ukončili vlastní život.“
Představitelé obou církví zdůraznili, že „způsob, jakým nakládáme s nemocemi a smrtí, určuje základní otázky našeho lidství a etické základy naší společnosti. Důstojnost a hodnotu člověka nelze hodnotit na základě jeho akceschopnosti a jeho užitečnosti pro druhé, jeho zdraví nebo věku. Jsou totiž – jak jsme o tom přesvědčeni – výrazem toho, že Bůh stvořil člověka ke svému obrazu a přijímá ho a že člověk je odpovědný za svůj život před Bohem.“
Kardinál Reinhard Marx a evangelický biskup Heinrich Bedford-Strohm dodali, že „kvalita společnosti se projevuje právě v tom, jak si navzájem pomáháme a podporujeme.“ Obě církve ohlásily, že budou pokračovat „ve úsilí o zajištění péče a podpory lidem, kteří se nacházejí v obzvláště obtížné situaci“, mimo jiné díky „již existující a dále rozšiřované nabídce paliativní a hospicové péče“.
Německý episkopát a Rada evangelické církve chce nadále „pracovat na tom, aby se organizovaná asistovaná sebevražda nestala v Německu akceptovanou normalitou“.
(job)