Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.2.2020 

Apoštolský vikář Anatolie: Sním o mezinárodním středomořském lyceu

Itálie. „Středomoří není pouze krása plynoucí ze setkání rozdílností, nýbrž také výbušné násilí, zapříčiněné mocenskou hrou, protichůdnými zájmy a strachem, který se sytí právě z téže rozdílnosti“. Těmito slovy předseda Italské biskupské konference, kard. Gualtiero Bassetti, zahájil v úterý večer v jihoitalském přístavu Bari setkání biskupů a patriarchů ze států, sousedících se Středozemním mořem. Pětidenní program, založený na modlitbě a dialogu, pro padesát osm biskupů z dvacítky zemí v neděli uzavře papež František.

Jedním z účastníků setkání je dvaasedmdesátiletý italský jezuita Paolo Bizzeti, od roku 2015 apoštolský vikář Anatolie. Jeho vikariát se rozkládá na 450 tisících km² (má tedy větší rozlouhu než Itálie), je v něm šest farností a dvě misijní stanice, kolem kterých se sdružuje velký počet uprchlíků ze Sýrie, Iráku, Íránu, Afghánistánu a Pákistánu. Biskup Bizzeti pro naše mikrofony přibližuje dnešní Turecko a tamní církev:

„Myslím, že v Evropě a západním světě všeobecně o Turecku kolují velice zjednodušující slogany, ačkoli tamní realita je poměrně složitá a vytváří zajímavou mozaiku. V jistém smyslu je to středobod, ve kterém se kříží náboženská, sociální, politická, geostrategická problematika, která by se neměla podceňovat. Turecko by dnes potřebovalo pastorační pracovníky, protože zde máme křesťanské uprchlíky – Syřany, Iráčany, Íránce a Afghánce – kteří skutečně přišli o všechno, aby našli Krista a zachovali věrnost své víře. Nemáme dostatek kněží a řeholnic, nemůžeme pro ně postavit kapli, kulturní středisko, prostor k setkávání. Dále bych řekl, že by bylo důležité, aby se nadále studovalo Turecko v jeho tradicích. Na římském Orientálním institutu v tomto smyslu v minulosti přednášeli významné osobnosti, kupříkladu jeden turecký profesor zde učil tureckou literaturu. Dnes to všechno tak trochu vymizelo. Myslím, že by bylo důležité vychovávat vědce, kteří by se soustředili na archeologickou práci a bádali v písemných pramenech, a tak pokračovali ve výzkumné tradici, která se věnuje nejenom počátkům křesťanství, ale také jeho rozvoji až do dnešních dnů.“

Západní církve jsou zahleděné samy do sebe, nezajímá je setkání a konfrontace s východními církvemi, soudí biskup Bizzeti. Tradiční poutě na blízkovýchodní svatá místa nepostačují k překonání této uzavřenosti, protože nepředpokládají kontakt s místními věřícími. A přesto, vysvětluje apoštolský vikář pro Anatolii, by se západní společenství mohla kupříkladu od syrské církve (jak pravoslavné, tak katolické) poučit, jakou důležitost přikládá laikům. Naopak východním církvím by prospělo, kdyby od západních převzaly kroky učiněné ve vztahu muž-žena. K situaci v Sýrii italský biskup podotýká:

„Tragédie v Sýrii má nepředstavitelné rozměry. Je mi smutno z toho, že drama stovek tisíc osob, které dosud žijí pod stromy, kde umírají děti, staří lidé i nemocní, zcela vymizelo z mediálního hledáčku. Je to masakr zaviněný nekalou hrou velkých mocností, které chtějí Sýrii ovládnout, a všemi přidruženými zájmy, jako je obchod se zbraněmi a podobně. Situace v Sýrii je příznačná a odhaluje slabost Evropy, neschopné zaujmout rozhodnou pozici – jak to vidíme také v Libyi. Myslím, že církev by tu měla pozvednout prorocký hlas, upozornit na velké mravní principy, ale také povolat křesťany k serióznější a konkrétnější práci, protože je skandální, že západní a evropští křesťané už ani nechtějí slyšet o osudech svých bratrů a sester z těchto regionů, kteří žijí ve vpravdě bolestných podmínkách.“

Od setkání v Bari si biskup Bizzeti slibuje, že umocní katolickou – tedy všeobecnou – dimenzi křesťanství, a to počínaje právě Středomořím. Bylo by to ku prospěchu všech, míní.

„Je zapotřebí poděkovat tomu, kdo tuto událost vymyslel, protože nepostrádá určitou originalitu. Setkávají se tu různé světy a již to má samo o sobě význam. Myslím, že by se tak mohla znásobit pozornost církve vůči prostoru, který může být místem smrti, ale zároveň – jak tomu bylo po celá staletí – místem kulturního a náboženského setkávání. Docenit Středomoří je tedy velice zajímavé, ale pak je třeba přejít k operativnímu plánu.“

Máte nějaký konkrétní návrh?

„Sním o vytvoření mezinárodního lycea, kde by mladí lidé mohli studovat alespoň jeden jazyk druhých národů a rovněž alespoň jeden jazyk druhých náboženství. Pokud chceme podpořit lidskou a polidšťující civilizaci, musíme se zaměřit na vzdělání. Kdyby takové lyceum mělo úspěch, mohlo by se stát prototypem pro jiné země. Dnes převažuje obrovská nevědomost a pouze poznáním, studiem a společným růstem můžeme vychovat skutečné mírové lídry.“

Říká apoštolský vikář Anatolie, jezuita Paolo Bizzeti.

 

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.9.20 Kostel Nejsv. Spasitele z pátého století změněn na mešitu
25.8.20 Bartoloměj I. k opětovným přeměnám kostelů na mešity
8.6.20 Počet křesťanů v Turecku se v poslední dekádě zdvojnásobil
5.3.20 Migranti jako silná karta Erdoganova nátlaku na Evropu
4.1.19 Apoštolský vikář Anatolie: Zjevení Páně je v Turecku stále živé



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti