Řím. Vyhýbejme se politické korektnosti, která znamená ukrývání pravdy ze strachu, že budeme pronásledováni médii nebo nečestnými politiky, vybízí syrskokatolický antiochijský patriarcha Ignace Youssif III. Younan. V rozhovoru pro deník italských biskupů Avvenire bez příkras načrtává tristní situaci Iráku a Sýrie, o níž bude referovat na setkání v Bari ve dnech 19. – 23. února. Italští biskupové, kteří jsou organizátory setkání, mluví dokonce o „Středozemní synodě“. Sejdou se na ní představitelé tří kontinentů spojených Středozemním mořem, zástupci zemí poznamenaných válkami, pronásledováním, migrací a nerovnostmi.
Sýrie a Irák byly „zdevastovány ve jménu vágní demokracie“, říká syrskokatolický patriarcha. „Je mou povinností volat k odpovědnosti západní politiky a média,“ dodává. „Západ viní nás, představitele církví, že jsme se spojili se syrskou vládou proti lidu, který požadoval práva, avšak sám zůstal lhostejný vůči islamistickému terorismu podněcovanému integralistickými nebo oportunistickými státy“. Patriarcha Younan považuje za utopickou představu, že by tento druh terorismu byl u konce svých sil. Základní problém spočívá v doslovné interpretaci některých veršů Koránu a dokud se jim bude vyučovat, násilí založené na islámském radikalismu neustane, dodává. A tolik skloňovaný dialog s islámem? Syrskokatolický patriarcha poukazuje na důležitou distinkci: dialog lze vést s jednotlivci, ale nikoli s islámem jako náboženstvím, protože neuznává náboženskou svobodu. Proto je křesťansko-islámský dialog ve vlastním smyslu možný pouze tam, kde jsou muslimové v menšině a v zemích, kde je zaručena plná svoboda, upřesňuje.
Jak můžeme jako Evropané pomáhat k nastoupení mírové cesty na Blízkém východě a jakou roli může hrát církev? Podle patriarchy Younana je odpověď zřejmá, církev se musí řídit „milosrdnou láskou v pravdě“. K pokoji může proto přispět jedině tehdy, když se nebude „pokrytecky podřizovat islámskému světu pro jeho početní převahu, ohromné přírodní zdroje a strach z terorismu“, a zamítne také oportunismus živený pohrdáním k národům těchto oblastí. Představa exportování západní demokracie do oblasti, v níž není oddělení náboženství od politiky je absurdní, upozorňuje patriarcha Younan. „Arabské jaro“ bylo iluzí, nebo spíš machiavelistickou ideou, která povstala mezi podněcovateli nenávisti, a jejíž první obětí byli běžní lidé. A křesťané na prvním místě, protože patří k nejzranitelnějším menšinám.
Syrskokatolická církev, v jejímž čele patriarcha stojí, je církví ochraňující vzácné dědictví, liturgická jazyk, kterým mluvil Ježíš, Maria a apoštolové. „Naše církev byla zraněna genocidami v průběhu staletí, je opravdu mučednickou církví. Proto s hrůzou pozorujeme masivní exodus našich věřících a zejména nejmladších, které nedokážeme přesvědčit, aby zůstali ve svých obcích,“ svěřuje se patriarcha Younan. „Exodus tisíců křesťanů z Blízkého východu není divadelní drama, nýbrž skutečná tragédie,“ dodává syrskokatolický patriarcha. „Sním o tom, že se některé křesťanské rodiny budou moci vrátit, aby dosvědčovaly evangelium odpuštění a míru.“
(job)