Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.2.2020 

František: Řím je velkým zdrojem lidskosti

Řím/ Vatikán. Šoa, II. vatikánský koncil a diecézní synodu z roku 1974 věnovanou lidem z římských periferií připomíná papež František v poselství, které na dnešním zahájení oslav 150. výročí vyhlášení Říma hlavním městem Itálie přednesl kardinál státní sekretář Pietro Parolin.

Zákon ustanovující hlavní město sjednoceného italského státu byl vyhlášen 3. února 1871. Koncert v římské Opeře za přítomnosti prezidenta republiky Sergia Mattarelly a předsedů obou komor italského parlamentu tedy zahajuje sérii akcí, připomínající převratné události, které spolu s koncem papežského státu otevřely také novou etapu v dějinách církve. „Jevilo se to jako zhroucení a pro teritoriální papežskou vládu jím také bylo (…) avšak Prozřetelnost , jak nyní dobře vidíme, rozhodla o věcech jinak, v takřka dramatické souhře událostí,“ cituje papež František slova kardinála Montiniho. Vyhlášení Říma za hlavní město označuje za prozřetelnostní událost, jež navzdory polemikám a problémům své doby proměnila město a Itálii, ale také církev, která nadále sdílela radosti a bolesti jeho obyvatel. František proto zmiňuje tři momenty této společné historie.

Na prvním místě jmenuje devět měsíců nacistické okupace města na přelomu let 1943-44 a zejména 16. říjen 1943, kdy došlo k razii v římském ghettu a masové deportaci židů. „Církev se tehdy stala prostorem azylu pro pronásledované, padly prastaré bariéry a bolestné průrvy,“ konstatuje papež s poukazem na lekci přátelství mezi katolickou církví a židovskou komunitou, kterou ony těžké chvíle přinesly. Jsme přesvědčeni – dodává František – že církev je v tomto městě zdrojem lidskosti a katolíci jsou povoláni k odpovědnému a aktivnímu životu v Římě, včetně jeho bolestných aspektů.

Papež dále připomíná léta II. vatikánského koncilu (1962-1964), kdy se Řím „zaskvěl jako univerzální, katolický a ekumenický prostor“. Stal se městem ekumenického a mezináboženského dialogu, městem pokoje.

Třetí historický moment, který chce papež připomenout, se odehrál na čistě církevní půdě, avšak dotýkal se obecných otázek města. V únoru roku 1974 svolal kardinál vikář Ugo Poletti tzv. sympózium „o nešvarech Říma“. Při shromážděních lidu vylechl hlasy chudých a marginalizovaných lidí z periferií. Také tehdy šlo o univerzálnost, ovšem ve smyslu hledání místa pro ty, kdo jsou na okraji, dodává papež. „Město musí být domovem pro všechny, což je úkol rovněž pro dnešek.“

František připomíná naděje, které do města Říma vkládají přistěhovalci a uprchlíci, vnímající v něm „přístav záchrany“ a to možná dokonce v protikladu k pesimistickému pohledu starousedlíků s jejich fatalistickým pohledem na dekadenci města. „Nikoli. Řím je velkým zdrojem lidskosti,“ ujišťuje papež s připomínkou blížícího se Svatého roku 2025, který se má stát novou pobídkou k otevřenosti světu a bližnímu - bez rozdílu.



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti