Lisabon/Panama. Světové dny mládeže po loňské panamské etapě míří do Portugalska a tamní organizátoři podnikají první přípravné kroky. V dubnu do Fatimy připutují symboly těchto celosvětových setkání mladých lidí – dřevěný kříž a mariánská ikona, sdělil organizační výbor. V portugalské Coimbře se v těchto dnech konala první organizační schůzka, které se účastnil o. João Chagas, vedoucí sekce pro mládež vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život.
„Portugalsko je ze své podstaty velice otevřená země“, říká tento brazilský kněz. „Nehledí na sebe, nýbrž mimo své území. I z toho důvodu se na příštích Světových dnech očekává vysoká účast mladých lidí nejenom z Evropy, ale také z celého světa“.
Setkání v roce 2022, jehož přesný termín ještě nebyl zveřejněn, se tak pro místní církev stane „novým momentem otevřenosti vůči světu“ a „opětovým odkrytím všeobecného povolání církve“, pokračuje o. Chagas, který zároveň oznámil, že v dubnu se uskuteční přípravné setkání se zástupci biskupských konferencí z celého světa. „Vyhodnotíme při něm Světové dny mládeže v Panamě i biskupskou synodu o mládeži z roku 2018“, uvedl zástupce vatikánského úřadu.
Panamská arcidiecéze v úterý zveřejnila statistické údaje o nákladech a účasti na loňských lednových Světových dnech mládeže, které zpracovala nezávislá firma. Vyplývá z nich, že tuto událost sledovalo po sociálních sítích téměř 46 milionů lidí. Podle citovaného Statistického úřadu Panamské republiky vstoupilo v lednu 2019 do této latinskoamerické země 264 tisíc návštěvníků. Z toho 117 tisíc jako přihlášení účastníci Světových dní a dalších necelých devadesát tisíc (87445) jako poutníci. Závěrečná mše svatá, kterou papež František sloužil 24. ledna 2019, shromáždila 700 tisíc lidí, což je největší počet osob, který kdy tato čtyřmilionová země zaznamenala. Světové dni mládeže stály místní církev necelých 21 milionů dolarů (20,7), přičemž zpráva podotýká, že organizující nadace neobdržela žádný finanční příspěvek od panamského státu. Panamská republika se však postarala o přípravu prostorů, na kterých se Světové dny konaly. Veškeré náklady pokryli sami poutníci (ze 73%), dárci, sponzoři, fond solidarity a další zdroje. Organizátoři hospodařili s přebytkem 300 tisíc dolarů, které budou předány panamské arcidiecézi na díla, jež budou připomínat světové setkání.
Panamský arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta při prezentaci statistické zprávy prohlásil, že „projekt Světových dní mládeže měl cíle, které se stoprocentně naplnily...Tyto cíle ale nikdy nebyly ekonomické, nýbrž sociální a pastorační: přispět k růstu lidských a křesťanských hodnot v mladých lidech a poukázat na ušlechtilost panamského národa a jeho země“, zdůraznil a poděkoval všem za nezištnou práci, lásku k církvi a vlasti: „Kdybychom spočítali veškeré mediální příspěvky, hodiny a hodiny práce vězňů, kteří postavili zpovědnice, nebo nezainteresovanou práci tisíců dobrovolníků, dospěli bychom k závratným číslům“, uzavřel arcibiskup Ulloa.
Dobrou organizační práci potvrdila rovněž statistika – 96% z téměř 14 tisíc dotázaných poutníků (13751) považovalo organizaci za velmi dobrou. Tři procenta ji ohodnotila jako normální a pouhé jedno procento jako špatnou. Dodejme, že na panamských Světových dnech mládeže jste mohli potkat 24 kardinálů, 341 biskupů, 3924 kněží, 3916 novinářů a více než 500 poutníků se zdravotním postižením. Pocházeli ze 140 zemí a hovořili pětadvaceti různými jazyky.
(jag)