Vatikán. V poledne se na Svatopetrském náměstí sešlo asi 10 tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Papež komentoval evangelium ze třetí neděle liturgického mezidobí (Mt 4,12-23) a mimo jiné řekl:
„Výzva k obrácení, kterou Ježíš adresuje všem lidem dobré vůle, je plně srozumitelná právě ve světle události zjevení Boží Syna, o kterém jsme rozjímali během minulých nedělí. Často se zdá, že je nemožné změnit život, opustit cestu sobectví a zla, opustit cestu hříchu, protože snahu o obrácení soustředíme pouze na sebe a svoje síly, nikoli na Krista a Jeho Ducha. Přilnutí k Pánu však nelze redukovat na naše osobní úsilí. Myslet si něco takového by bylo hříchem pýchy. Naše přilnutí k Pánu nelze redukovat na osobní úsilí, ale musí se vyjádřit důvěrnou otevřeností srdce i mysli k přijetí Ježíšovy dobré zvěsti. Ježíšovo slovo, Ježíšova dobrá zvěst, evangelium mění svět i srdce! Jsme proto povoláni svěřit se Kristovu slovu, otevřít se Otcovu milosrdenství a nechat se proměnit milostí Ducha svatého.“
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMLUVY před Angelus je ZDE
Petrův nástupce potom zmínil - dnes poprvé slavenou - neděli Božího slova, ustanovenou ve snaze lépe slavit a přijímat dar, kterým Bůh ve svém slovu obdařil a každodenně obdařuje svůj lid, a poděkoval diecézím a komunitám, které iniciativně poukázaly na ústřední postavení Písma svatého v životě církve.
„Na zítřek připadá 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Tváří v tvář této nezměrné tragédii a krutosti je lhostejnost nepřípustná a paměť nezbytná. Zítra jsme všichni zváni k modlitbě a usebrání, abychom si každý ve svém srdci řekli: už nikdy!“
Potom papež připomněl na dnešek připadající Světřový den boje proti malomocenství, vyjádřil blízkost nemocným i těm, kteří o ně pečují.
Pozornost věnoval papež také kauze tzv. koronaviru v čínském městě Wu-chan:
„Rád bych také v modlitbě projevil blízkost lidem, kteří onemocněli virem, rozšířeným v Číně. Pán ať udělí zesnulým pokoj, utěší jejich příbuzné a podpoří obrovské nasazení čínské komunity, která se pustila do boje s touto epidemií.“
Zcela nakonec pak Svatý otec dal prostor každoroční, již čtyřicet let trvající iniciativě Katolické akce římské diecéze, nazvané Karavana míru, během níž o třetí neděli liturgického mezidobí přicházejí na Svatopetrské náměstí děti z římských škol, z nichž dvě pak z okna Apoštolského paláce přečtou krátké poselství a vypustí balónky.
(mig)