Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.1.2020 

Papež: Podstatné jméno „člověk“ předchází přídavnému jménu „nemocný“

Vatikán. „Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím“ (Mt 11,28), tato Ježíšova výzva uvozuje poselství k letošnímu 28. Světovému dni nemocných (11.2.2020), které papež František podepsal právě dnes, na památku Nejsvětějšího jména Ježíš. Petrův nástupce v něm vyzdvihuje právo na život jako skutečně pravé lidské právo a varuje zdravotnické pracovníky před tlakem vnucujícím eutanazii, asistovanou sebevraždu a všechny další formy ukončení života.

Kolik lidí trpí na těle a na duchu, konstatuje římský biskup v úvodu poselství. Právě tyto lidi, nejenom nemocné, ale též chudé, hříšníky, lidi vyřazované v důsledku tíživého zákona a utiskované sociálních systémem, zve Ježíš k sobě a slibuje jim úlevu a občerstvení. Přijímá každého člověka prožívajícího úzkost nad svou slabostí, křehkostí a bolestí. Pohlíží na toto zraněné lidstvo a nabízí mu své milosrdenství, aniž by je zatěžoval zákonem. Zve každého člověka, aby vstoupil do Jeho života a zakusil tam něhu.

Kde se v Ježíši berou tyto city?, táže se papež a poukazuje na Kristův vlastní prožitek: Sám se totiž stal slabým, zakusil lidské utrpení a svého času našel občerstvení v Otci. Jedině ten, kdo na vlastní kůži pozná utrpení, může poskytoval útěchu druhým, vyvozuje František a naléhá na polidštění léčebné péče: Nemoc neohrožuje pouze naši fyzickou celistvost, nýbrž rovněž otřásá našimi vztahy, intelektem, city a duchovní dimenzí. Kromě terapie tudíž vyžaduje podporu, starost, pozornost – jedním slovem: lásku, připomíná papež, a to jak vůči nemocnému, tak vůči jeho rodině.

V druhé části poselství se Petrův nástupce obrací nejprve k nemocným a posléze ke zdravotníkům. Prvně jmenovaným předkládá Ježíše jako světlo v temných nocích těla a ducha a jako naději v neútěše. Kristus, podotýká papež, nám nedal recept na to, jak naložit s námahou každodenního břemene, avšak vysvobodil nás z útlaku zla svým utrpením, smrtí a vzkříšením.

Církev by stále více a lépe chtěla být vaším domovem, oslovuje František nemocné, „hostincem“, ve kterém se milosrdný Samaritán staral o zbitého a oloupeného muže. V tomto domově vždy najdete lidi, kteří se ve své křehkosti dali vyléčit Božím milosrdenstvím a pomohou vám nést kříž, ujišťuje papež. Takto se, řečeno slovy Božího básníka, italského kněze Tonina Bella, z vašich ran stanou průrvy, kterými do vašich životů začne proudit světlo i vzduch a jimiž zahlédnete obzor přesahující nemoc.

Také lidé pracující ve zdravotnictví – od lékařů přes zdravotní sestry po zaměstnance v administrativě a dobrovolníky – zápasí s vlastní křehkostí a podléhají nemocem. Jakmile sami obdrží Kristovo občerstvení a útěchu, jsou povoláni stát se občerstvením a potěšením druhých a napodobovat Pána v postoji tichosti a pokory, zdůrazňuje Svatý otec a podtrhuje podstatné jméno „člověk“, které vždy předchází přídavnému jménu „nemocný“ a má předcházet jakémukoli diagnostickému, preventivnímu, terapeutickému, výzkumnému, léčebnému a rehabilitačnímu zákroku. „Vaše konání se má ustavičně vztahovat k důstojnosti člověka a jeho životu, aniž byste se podvolili úkonům ukončujícím život v eutanazii a asistované sebevraždě, a to ani tehdy, když se stav nemocného považuje za nezvratný“.

Papež v této souvislosti odkazuje k výhradě svědomí, která leckdy bude nevyhnutelným východiskem, jestliže má zdravotnický pracovník důsledně dostát volbě života a člověka. „Otevřete se transcendentálnímu rozměru, který může poskytnout vaší profesi plný smysl“, doporučuje František. „Život je posvátný, náleží Bohu a jako takový je nedotknutelný a nedisponovatelný“, dodává a radí k profesionalitě, prodchnuté křesťanskou láskou, která prokáže nejlepší službu pravému lidskému právu, jakým je právo na život. Papež nezanedbává ani zmínku o paliativní léčbě v případech, kdy jiné terapie selhávají.

Závěrečnou část poselství ke Světovému dni nemocných římský biskup využívá k adresnému apelu na vlády všech států a jejich zdravotnické instituce, aby kvůli hospodářským hlediskům neopomíjeli sociální spravedlnost. „Přál bych si, aby se za zachování zásad solidarity a subsidiarity, umožnil přístup všech lidí k patřičné léčbě, která by jim uchovala či navrátila zdraví“. Bohužel v mnoha částech světa nahrazují absenci veřejné péče četní dobrovolníci, kterým papež projevuje vděčnost. Právě oni jsou totiž obrazem Krista, milosrdného Samaritána, a jeho přívětivých, laskavých gest.

Světový den nemocných připadá na památku Panny Marie Lurdské, jíž Svatý otec v samém závěru poselství svěřuje všechny lidi, nesoucí tíži nemoci, spolu s jejich rodinnými příslušníky a zdravotnickým personálem.

PLNÉ ZNĚNÍ papežského POSELSTVÍ na stránkách ČBK je ZDE



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.1.21 Vztah vzájemné důvěry zakládá péči o nemocné
11.2.19 Světový den nemocných
8.1.19 Papež: Ukazatelem křesťanova zdraví je radost z nezištného daru
11.12.17 Rodinná péče o nemocné zasluhuje veřejnou podporu, vyzval papež František
6.2.17 Papež jmenoval svého legáta na Světovém dni nemocných v Lurdech



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti