Francie. Kdyby měl dnes Ježíš přijít na svět, narodil by se v komunitě Archa jako dítě s Downovým syndromem – říká francouzský filosof a spisovatel Fabrice Hadjadj. Připomněl, že Ježíš byl dítětem, které uniklo vyhlazení. A vyhlazování, masová a okamžitá eliminace je osudem, jaký dnes potkává děti, u nichž lékaři objeví přítomnost této anomálie chromosomů.
Hadjadj, který vychovává osm dětí, neváhal vyslovit tuto svou hypotézu v rozhovoru pro týdeník Famille Chrétienne, který na začátku Adventu oslovil sérií spisovatelů s otázkou, kde dnes hledat ubohou stáj, v níž by Boží Syn přišel na svět. V návaznosti na své židovské kořeny francouzský filosof připomíná, že Bible užívá stejný výraz pro označení Noemovy archy a košíku, ve kterém se zachránil malý Mojžíš. Archa zachraňuje před smrtí, tak jako byl Ježíš zachráněn při vraždění neviňátek.
Fabrice Hadjadj vypráví o své nedávné návštěvě v lyonské komunitě Archa, kde se setkal s lidmi s Downovým syndromem. Rozhovor s nimi připomíná zkušenost Tří králů, kteří po setkání s Ježíšem museli změnit plány a vydat se jinou cestou. Svěřenci Archy nás vytrhávají ze schemat, ze známé cesty. Kromě toho v důsledku svého postižení si bez ohledu na věk zachovávají dětskou prostotu. Pokud vezmeme vážně Jeřžíšova slova, že kdo chce vejít do Nebeského královstí musí být jako dítě, tak o nich lze říci, že jsou dětmi dvojnásobně, dodává Hadjadj.
Přítomnost těchto lidí je pobuřující pro lidi naší doby, pokoušené sliby transhumanismu a všeobecné technologizace. V neustálé honbě za efektivností se však vytrácí obyčejná radost z bytí. Ježíš s Downovým syndromem by nepasoval do této logiky výkonnosti. Byl by však svědectvím krásy bytí. Setkání s takovým člověkem je osvobozující zkušeností, říká francouzský filosof Fabrice Hadjadj.
(job)