Vatikán. „V každém pontifikátu byly okamžiky budící znepokojení, stačí si přečíst dějiny církve. Je potřeba více důvěřovat Pánu Bohu, převažovat musí naděje a také modlitba,“ říká kardinál Luis Ladaria. Tento španělský jezuita a teolog stojí již dva roky v čele vatikánské Kongregace pro nauku víry. Z toho titulu se pravidelně každý týden vídá s papežem Františkem. Jak prozradil v rozhovoru pro týdeník Eco di Bergamo, často se setkává a diskutuje také s Benediktem XVI. Zachoval si velmi jasný rozmysl, ujišťuje kardinál Ladaria a dodává, že si sám občas klade otázku: „Kdo jsem já, abych spravoval stejný úřad, jako v minulosti Benedikt XVI.“.
Dlouholetý profesor Papežské gregoriánské univerzity připomíná, že právě kardinál Ratzinger jako prefekt Kongregace pro nauku víry vystihl pastorační význam služby tohoto úřadu: „Jsme tu od toho, abychom bránili a chránili víru Božího lidu. Nejsme tu pro teology, nýbrž pro lid, pro prosté věřící,“ říkával emeritní papež.
Z perspektivy svého čtyřicetiletého akademického působení komentoval kardinál Ladaria také změny, k nimž dochází na papežských univerzitách. Většina studentů dnes přichází z Asie a Afriky. „Západní svět se poddal rozsáhlé sekularizaci, která zasáhla v podstatě každého. Blahobyt nás uzavírá do sebe a méně myslíme na transcendenci,“ říká kardinál Ladaria. V této chvíli spatřuje nejvíce duchovního dynamismu v Asii. Dodává nicméně, že „církevní Řím je tradičně velmi otevřeným městem. Nikdo tu není cizí. Všichni se cítíme jako doma,“ říká španělský jezuita.
Na okraj rozhovoru zmínil kardinál Ladaria jako naprosto nahodilou skutečnost, že patří s papežem Františkem do téhož řádu. Před konkláve jsem se s ním setkal jenom jednou. Byl jsem tehdy již sekretářem Kongregace a kardinál Bergoglio nás navštívil s dalšími argentinskými biskupy v rámci návštěvy ad limina, vzpomíná kardinál Ladaria.
(job)