Jeruzalém. Františkánská komunita v Getsemanech vznikla v roce 1933, aby každý první čtvrtek v měsíci šířila a udržovala pobožnost Svaté hodiny. Právě v Getsemanské zahradě však každoročně začínají jeruzalémské oslavy slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, a to vigilií a mariánským světelným procesím, aby dnes vyvrcholily pontifikální mší svatou, kterou slouží kustód Svaté země. Pro Vatikánský rozhlas hovoří kvardián getsemanských františkánů, br. Benito José Choque.
„Maria je vedle svého Syna. Jeruzalémská církev nám v tradici předává, že místo, kde byla Maria pochována, se nachází v hřbitovní oblasti přiléhající ke Getsemanům. Jsme tedy povoláni k tomu, abychom odkryli skryté pouto, které Marii spojuje s trpícím Kristem. Zde, kde se Syn v agonii odevzdal Otci, si připomínáme plod Kristovy Paschy – vzkříšení a nanebevzetí jeho Matky.“
Říká argentinský františkán, který ve Svaté zemi žije třicet let a devátým rokem je představeným getsemanské řeholní komunity. Ta čítá celkově dvanáct bratrů, kteří kromě mateřského domu a kostela Dominus Flevit na Olivové hoře působí v Betfage a Betánii.
„Nad jeskyní apoštolů je zahrada, která leží v blízkosti Mariina hrobu. Zde se včera v půl deváté večer jeruzalémští křesťané a poutníci účastnili mariánské vigilie. Potom se šlo v procesí do baziliky Národů, do které jsme přinesli mariánskou sochu a kde se četly apokryfní texty o Mariině nanebevzetí, Liber Transitus.“
Dogma o Nanebevzetí Panny Marie vyhlásil papež Pius XII. 1. listopadu roku 1950. Apoštolskou konstitucí Munificentissimus Deus dodal papež Pacelli dogmatickou váhu dávné tradici křesťanského lidu, která se již od pátého století dokládá v Jeruzalémě s datem 15. srpna.
„Dnes v půl osmé ráno se sloužila liturgie v arabštině v jeskyni, které se běžně říká jeskyně zrady, v blízkosti Mariina hrobu. V bazilice Národů pak kustód Svaté země, o. Francesco Patton, předsedal pontfikální mši svaté. Pro nás je to velice důležitý liturgický moment, protože se zde shromažďuje celá jeruzalémská církev. Lze skutečně říci: Ty jsi sláva Jeruzaléma, ty jsi radost Izraele, ty jsi čest našeho lidu.“
Po slavných nešporech se dnes večer koná pouť k hrobu Panny Marie, která má v Jeruzalémě velký ohlas.
„Je to jediná oficiální příležitost pro nás křesťany latinského obřadu, jak sestoupit k hrobu Panny Marie a uctít jej. U vstupu do baziliky postavené v době křižáckých válek nás očekávají představitelé řeckého a arménského pravoslavného patriarchátu, kterým je svěřena její správa. Jednou za rok se povoluje nám, katolíkům, abychom zde měli tuto pobožnost. Kustód jako první sestupuje a uctí hrob Panny Marie a po něm toto svaté místo políbí všichni křesťané latinského obřadu. Kustód Svaté země pak pouť zakončí modlitbou a požehnáním. Úctu k Matce Boží ale projevují křesťané všech obřadů a dva týdny po naší pouti se koná veliká slavnost v pravoslavném obřadu. Také 29. srpna přicházejí věřící z celé Svaté země a poutníci ze zahraničí. Je velmi krásné pozorovat, jak se široké schody, vedoucí k Mariinu hrobu, zaplňují hořícími svícemi. Myslím, že každá z těch planoucích svíček vyjadřuje lásku k Matce Boží a zároveň prosbu o její přímluvu.“
Říká františkán Benito José Choque z komunity v Getsemanské zahradě.
(jag)