Vatikán. Papež František přijal dnes účastníky 41. plenární konference Organizace pro výživu a zemědělství (FAO), probíhající v těchto dnech v jejím římském sídle. Audience v Královském sále apoštolského paláce se zúčastnil také nově zvolený generální ředitel této agentury OSN, čínský viceministr zemědělství Qu Dongyu (Čchü Tung-jü). 23. června jej plenární shromáždění FAO zvolilo 108 hlasy ze 191, oproti kandidátce Evropské unie Francouzce Catherine Geslain-Lanéelle, která získala 71 preferencí. Pětapadesátiletý čínský biolog vystudoval ve Spojených státech a Evropě a jeho oborem jsou nové zemědělské technologie a metodologie pro snížení chudoby v zemědělských oblastech.
Papež František v úvodu své promluvy pogratuloval novému generálnímu řediteli a vyjádřil naději na budoucí spolupráci v úsilí o dosažení cílů agendy 2030:
„Vymýcení hladu ve světě zůstává velkou výzvou, jakkoli třeba přiznat, že v uplynulých desetiletích došlo k velkému pokroku. V boji proti nedostatku potravin a přístupu k pitné vodě je zapotřebí zasáhnout v jejich základních příčinách. Tato tragédie má totiž původ především v selhání soucitu, v nedostatku zájmu ze strany mnohých a nedostatečné společenské a politické vůli k dodržení mezinárodních závazků.“
Papež zdůraznil, že otázka nedostatku výživy a vody se netýká pouze rozvojových zemí, nýbrž každého člověka. Všichni jsme voláni k tomu, abychom slyšeli zoufalý křik trpících bratří a omezení plýtvání potravinami a vodou je v moci každého. Tímto způsobem narůstá vědomí o problému a větší smysl pro sociální odpovědnost zvyšuje krátkodobé i dlouhodobé investice, dodal František a obrátil pozornost k souvislosti mezi nedostatkem výživy a migrační krizí:
„Rostoucí počet uprchlíků po celém světě v posledních letech ukázal, že problém jedné země se stává problémem celé lidské rodiny. Z toho důvodu je zapotřebí rozvíjet zemědělství v nejzranitelnějších regionech, posilovat odolnost a udržitelné využívání půdy. Může k tomu docházet jedině na základě investic do technologického rozvoje a na druhé straně vytvářením inovativních a solidárních rozvojových politik.“
Papež František ocenil roli FAO a dalších mezinárodních organizací, koordinujících nezbytné iniciativy k zajištění přístupu k základním dobrům pro všechny.
„Chtěl bych uzavřít ujištěním o odhodlání Svatého stolce ke spolupráci s FAO a podpoře globálního úsilí o vymýcení hladu ve světě a zajištění lepší budoucnosti pro naši planetu a pro lidstvo jako celek. Kéž Bůh požehná vaší práci a vašemu nasazení pro autentický pokrok naší velké lidské rodiny.“
Zakončil papež František svou promluvu k pěti stům účastníkům plenární konference agentury OSN pro výživu a zemědělství.
(job)