Abú Dhabí. Před několika dny byl zpřístupněn veřejnosti nejstarší křesťanský klášter s kostelem na území Spojených arabských emirátů, Sir Bani Yas. Archeologické naleziště se nachází na stejnojmenném ostrově, který leží zhruba 200 km na jihozápad od Abú Dhabí. Oficiální inaugurace se 13. června zúčastnili emirátský ministr pro toleranci, šejk Nahján bin Mubarak Ál Nahján, archeologové a další vědečtí odborníci a představitelé místní katolické církve, včetně apoštolského vikáře pro jižní Arábii, mons. Paula Hindera, informuje agentura AsiaNews.
Objev kostela s klášterem pravděpodobně nestoriánského původu se datuje rokem 1992, kdy archeologové odhalili v krajině několik křížů. Při dalším průzkumu klášterního komplexu, pocházejícího ze 6. či 7. stol.n.l., odkryli kostel, hřbitov, dormitář a refektář, kde mniši pekli chléb a připravovali vlastnoručně ulovené ryby. Mniši náleželi ke křesťanské komunitě za hranicemi římské říše a po určitý čas si udrželi prosperitu i poté, co se v arabském regionu rozšířil islám.
V letech 2015-2016 se abúdhábský Úřad pro kulturu a turistiku postaral o záchranu křesťanského kostela v rámci širšího projektu, věnovaného správě ostrova Sir Bani Yas jako celku. Zajištění a zpřístupnění celého křesťanského naleziště nyní podpořilo ministerstvo pro toleranci v rámci probíhajícího Roku tolerance. „Jsme hrdi na toto dědictví“, prohlásil při inauguraci jeho představitel, „protože dokládá otevřenost Emirátů vůči jiným kulturám a několik měsíců po návštěvě papeže Františka dosvědčuje naši vůli k spolupráci a mezináboženskému dialogu. Je patrné, že snášenlivost a vstřícnost jsou hodnoty, které v našich krajích sahají daleko do historie“, zdůraznil šejk Ál Nahján.
Apoštolský vikář pro jižní Arábii při inauguraci ocenil úsilí emirátských představitelů o záchranu neislámského kulturního a náboženského dědictví, které považují za nedílnou součást národní kultury. „Nevěděl jsem, že v Emirátech existuje tak starý kostel“, podotkl arcibiskup Hinder. „Jsem si jist, že lidé se budou chtít dozvědět více o tomto místě, jeho minulosti a bohoslužbě, která se zde konala. To vše otevírá lidskou mysl, což je velmi důležité, podporuje vztah mezi různými náboženstvími a svědčí o značné vzájemné toleranci“, řekl mons. Hinder.
(jag)