Vatikán. Dnes dopoledne sloužil Petrův nástupce na Svatopetrském náměstí liturgii Seslání Ducha svatého. Spolu s ním koncelebrovalo 25 kardinálů, 50 biskupů a 500 kněží. V letním horku, které znenadání dorazilo také do Říma, se bohoslužby účastnilo asi 25 tisíc lidí. Svoji homilii papež končil slovy:
„S Duchem je církev lidem Božím, misie šířením radosti – nikoli proselytismem - a druzí jsou bratry a sestrami, milovanými tímtéž Otcem. Avšak bez Ducha je církev organizací, misijní poslání propagandou a společenství úsilím. A mnohé církve vypracovávají programy, pastorační plány a diskutují o všem. Zdá se, že nás taková cesta sjednotí, ale není to cesta Ducha, nýbrž rozdělení. Duch je první a poslední nezbytností církve (srov. sv. Pavel VI., Generální audience, 29. listopadu 1972). „Přichází tam, kde je milován, kam je zván a kde je očekáván“ (sv. Bonaventura, Sermone per la IV Domenica dopo Pasqua). Prosme jej každý den. Duchu svatý, harmonie Boží, Ty, který proměňuješ strach v důvěru a uzavřenost v dar, přijď k nám. Daruj nám radost vzkříšení, trvalou radost srdce. Duchu svatý, naše harmonie, Ty, který z nás činíš jedno tělo, uděl svůj pokoj církvi a světu. Duchu svatý, učiň z nás tvůrce svornosti, rozsévače dobra a apoštoly naděje.“
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy HOMILIE je ZDE
Po sv. přijímání, které na Svatopetrském náměstí podávala asi stovka kněží, se papež František před společným zpěvem mariánské modlitby Regina Caeli, obrátil k přítomným dvěma aktuálními oznámeními:
„Včera se v Krakově konala bohoslužba na poděkování za schválení úcty k blahoslavenému Michałovi Giedroyciovi za účasti biskupů Polska a Litevska. Tato událost vybízí Poláky a Litevce upevnit vzájemné vztahy ve znamení víry a úcty k blahoslavenému Michałovi, který žil v Krakově v 15. století jako vzor pokory a evangelní lásky.“
Potom papež obrátil pozornost k politicky napjaté situaci v Súdánu:
„Bolest a znepokojení vyvolávají zprávy, které v těchto dnech přicházejí ze Súdánu. Modleme se za tento lid, aby přestalo násilí a hledalo se obecné dobro dialogem.“
Nakonec papež pozdravil účastníky dnešní bohoslužby z Itálie a celého světa:
„Všechny vybízím, aby se ochotně otevřeli působení Ducha svatého a nabídli tak světu v rozmanitosti charismat obrázek dělného bratrství. Ať nám tuto milost vyprosí svatá Matka Boží, do jejíž mateřské přímluvy se svěřujeme se synovskou důvěrou.“
Následoval zpěv mariánské antifony Regina Caeli, která podle ustanovení Benedikta XIV. z roku 1742 nahrazuje ve velikonoční době modlitbu Anděl Páně, a zněl tedy dnes naposledy. Potom Svatý otec všem požehnal.
(mig)