Salvador/Burkina Faso. Osmatřicetiletý kněz, o. Cecilio Pérez, byl v noci na minulou sobotu (18.5.) zavražděn v západní části Salvadoru. Byl farářem v obci Juayua, v departmentu Sonsonate. Několik věřících se s ním domluvilo, že se v pět hodin ráno sejdou ke společné modlitbě. Když ale farníci dorazili do kostela sv. Josefa, našli jen farářovo mrtvé tělo. Pravděpodobně se stal obětí jedné z kriminálních band, tzv. pandilleros, které se obohacují vydíráním běžných obyvatel. Do farnosti se ihned dostavil biskup diecéze Sonsonate, mons. Costantino Barrera. Vyzval věřící k modlitbě za jejich faráře, který „konal dobrou práci, čímž si mezi farníky získával širokou odezvu“. Obdobnou násilnou smrtí zemřel vloni na Zelený čtvrtek jiný salvadorský kněz, o. Walter Vasquez, v obci Lolotique. Vyšetřování jeho vraždy dosud nevedlo ke zjištění totožnosti viníků.
Také církev v Burkina Faso oplakává smrt dalšího katolického kněze. Jde o salesiána španělského původu, o. Fernanda Fernándeze, který byl ubodán minulý pátek v jídelně střediska Dona Boska, ve městě Bobo Dioulasso na jihu země. Za útokem tentokrát nestojí teroristé, nýbrž lidská pomsta – misionáře zabil kuchař, místní zaměstnanec v salesiánské komunitě, jehož pracovní poměr o. Fernando ukončil. Při útoku byl vážně zraněn ještě jiný kněz, původem ze sousedního Toga, o. Germain Plakoo-Mlapa, který byl převezen do nemocnice.
Vražda španělského salesiána je pouze poslední epizodou z řady úmrtí v burkinafaských náboženských komunitách v důsledku islamistických atentátů. V minulém týdnu (14.5.) byl v obci Dori zavražděn místní imám a jeho syn, ve městě Bam (13.5.) zemřeli čtyři katoličtí věřící, kteří nesli mariánskou sochu v procesí, a šest katolíků, včetně jejich faráře, o. Siméona Yampy, džihádisté chladnokrevně postříleli během mše svaté ve městě Dablo (12.5.). Na začátku května (5.5.) zakončil teroristický útok životy pěti věřících a jejich faráře při bohoslužbě v burkinafaské obci Soum na severu země. V polovině února zemřel při džihádistickém atentátu španělský kněz o. Antonio César Fernández Fernández, který sloužil v Togu, ale stěhoval se do Burkina Faso. K útoku došlo na hranici obou států a vyžádal si životy dalších čtyř osob, zaměstnanců celní správy.
Všechny tyto násilné činy vedou k následné smutné bilanci – od začátku tohoto kalendářního roku zemřelo v pastorační službě deset katolických kněží, sedm v Africe a tři v Jižní Americe.
(jag)