Vatikán. Příčinou útoků, k jakým došlo na Sri Lance je „globalizace radikalismu“. Lidem provedli „výplach mozku“ a naučili je, že křesťané jsou jejich nepřátelé – říká P. Indunil Janakaratne Kodithuwakku Kankanamalage, podsekretář Papežské rady pro mezináboženský dialog.
Pořádkové síly dnes zaplavily ulice hlavního města. V souvislosti s muslimským dnem modliteb se vynořily zprávy o možnosti nových útoků. Státní orgány nicméně oznámily, že předpokládaný vůdce skupiny atentátníků zemřel při útoku v hotelu Shangri-La v Kolombu. Podaly také oficiální bilanci mrtvých, která se překvapivě snížila z 359 uváděných v minulých dnech na 253.
Útoky měly přinejmenším dva cíle, říká v rozhovoru pro náš rozhlas srílánský kněz pracující ve Vatikánu, rozložit společnost a osobit hospodářství. Sotva se země začala pozvedat po třicetileté občanské válce, atentáty přivrátily atmosféru oněch let. Hovoří otec Indunil:
„Po útocích převládá na Sri Lance strach, probouzí se vzpomínky na minulost, na prožitou válku. Jak víme, strach je emoce, která ochromuje rozum. Zároveň má vliv i na další pocity. Vytváří nejistotu, předsudky a z nich se pak může zrodit násilí. Máme takové zkušenosti z minulosti. Někteří také mohou využívat tento strach k politickým cílům. Na druhé straně je tu však církev, která vybízí k pokoji, a také další náboženští lídři vybízejí k upuštění od provokací a snahy zjednávat si spravedlnost po svém.“
Řekl Vatikánskému rozhlasu otec Indunil, podsekretář Papežské rady pro mezináboženský dialog.
(job)