Vatikán. Ve Vatikánské filmotéce byl představen dokumentární film o životě apoštolky Božího milosrdenství, sestry Faustiny Kowalské. Snímek nazvaný „Love & Mercy“ má počátek v hlubokém zážitku z četby duchovního deníku sestry Faustiny, přiznal režisér Michal Kondrat. „Pochopil jsem dvýznam Božího milosrdenství a mimořádnost příběhu této řeholnice. Proto jsem se rozhodl natočit dokumentární film, který by všem dovolil poznat její nevšední osudy a velikost Božího milosrdenství,“ během vatikánské premiéry.
„Byl jsem připraven na velkofilm s americkými herci. Ale během produkce pro potřeby scénáristů jsme museli připravit dokumentaci, charaterizovat postavy, které nebyly známé, ale zároveň byly důležité pro film. V době těchto příprav se ukázalo, že jsme se dostali k mnoha faktům, informacím různého druhu ohledně historie obrazu a malíře Kazimirowkého, ale i dalších věcí, které se ukázaly jako velmi cenné. Nemohli jsme to opominout. V souvislosti s tím jsem změnil přístup a rozhodl jsem se udělat film založený na fikci, který by však poukázal na dokumentární , nové skutečnosti, jež mají svoji hodnotu a ukazují poslání sestry Faustiny a její význam.“ – řekl Vatikánského rozhlasu režisér Michal Kondrat.
Dokument, který shromáždil vzácná svědectví mnoha badatelů, provádí diváka všemi etapami života sv. Faustiny, od chvíle, kdy v sedmi letech pocítila povolání k řeholnímu životu, až po obtíže spojené s rozšířením obrazu Božího milosrdenství a kanonizaci sestry Faustiny 30. dubna 2000.
Datum projekce filmu ve Vatikánu nebylo zvoleno náhodně. 6. března roku 1959 totiž Svatý stolec zakázal šíření obrazu Božího milosrdenství, který Faustina nechala namalovat podle instrukcí, jakých se jí dostalo ve zjevení. 22. února roku 1931 popsala ve svém deníku vidění Ježíše, z jehož hrudi vycházejí dva paprsky, spolu s příkazem namalovat obraz podle toho, co spatřila, a doprovodit jej nápisem: Ježíši, důvěřuji ti. Ježíš jí také přislíbil, že kdokoli bude uctívat tento obraz, nezahyne (D. 47-48)
„Obraz Ježíše Milosrdného byl pak rozšířen také díky zásahu tehdejšího krakovského arcibiskupa Karola Wojtyly. Právě on, když se stal papežem Janem Pavlem II., Faustinu v roce 1993 blahořečil a v roce 2000 svatořečil a při té příležitosti ustanovil neděli Božího milosrdenství“ – připomněl kardinál Salvatore De Giorgi.
O svých přípravách na roli sv. Faustiny hovoří hlavní protagonistka filmu, polská herečka Kamila Kamińska:
„Ihned, jak jsem se dozvěděla, že jsem byla vybraná za sv. Faustinu, rozhodla jsem se, že poprosím o přístup do jejího kláštera. Chtěla jsem vědět, jak se tam žije, přečíst „Deníček“ a další prameny. Záleželo mi na tom, abych se dobře připravila také po duchovní stránce. Přečetla jsem tedy celý deníček. Byla to neuvěřitelná zkušenost, protože se nedá číst prostě jen tak před spaním. Někdy, když jsem se hlouběji nořila do četby, uvědomovala jsem si, jak úžasné je, že šíření kultu Božího milosrdenství a řeč o něm skutečně začíná u Faustiny.“ Říká herečka Kamila Kamińská.
Film „Love & Mercy“ o životě sv. Faustiny Kowalské bude představen během letošního roku ve 34 zemích světa.
(job)