Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se dnes před polednem sešlo asi 10 tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Papež František komentoval evangelium (srov. Jan 2,1-11) z druhé neděle liturgického mezidobí, popisující zázrak v Káni Galilejské, a mimo jiné řekl:
„Chtěl bych poukázat na jednu zkušenost, kterou mnozí z nás v životě určitě učinili. Když jsme v obtížných situacích a nastanou problémy, které nedovedeme řešit, pociťujeme úzkost a strach, postrádáme radost, jděme k Madoně a řekněme jí: „Nemáme už víno. Došlo víno, pohleď, jak jsem na tom, pohleď do mého srdce, do mé duše.“ Řekni to Matce. A ona půjde říci Ježíšovi: „Podívej na tohoto, na tuto – už nemají víno.“ A potom se vrátím k nám a poví: „Udělejte všechno, co vám řekne.“
Nabrat ze džbánu znamená pro každého z nás svěřit se Slovu a Svátostem, abychom zakusili ve svém životě Boží milost. Potom také my, jako správce svatby, který ochutnal vodu proměněnou ve víno, budeme moci zvolat: »Ty jsi uchoval dobré víno až do této chvíle« (Jan 2,10). Ježíš nás vždycky překvapí. Řekněme Matce, aby promluvila se Synem, a On nás překvapí.“
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMLUVY před Angelus je ZDE
Po hlavní promluvě Svatý otec obrátil pozornost k některým aktuálním událostem.
Nejprve zmínil dvě bolesti, způsobené ztrátami na lidských životem v důsledku terorismu v kolumbijském hlavním městě Bogota a obchodů s migranty ve Středozemním moři u Libyjských břehů.
„Chtěl bych ujistit kolumbijský lid svojí blízkostí po té, co minulý čtvrtek došlo k vážném teroristickém útoku před sídlem policejní akademie. Modlím se za oběti a za jejich příbuzné a nepřestávám se modlit za mírový proces v Kolumbii.
Myslím na 170 obětí utonulých ve Středozemním moři. Hledali budoucnost svého života. Patrně jsou obětmi obchodníků s lidmi. Modleme se za ně a za ty, kteří nesou odpovědnost za to, co se stalo...“
Po chvíli ztišení a společném Zdrávasu připomněl Svatý otec svoji nadcházející cestu do Panamy na Světové setkání mládeže:
„Za pár dní odjedu do Panamy, kde se od 22. do 27. ledna koná Světový den mládeže. Prosím o modlitbu za tuto velice pěknou a významnou událost putující církve.“
Petrův nástupce potom upozornil, že právě během dnů jeho návštěvy v Panamě, vyjde každoroční papežské poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků (24. ledna), jehož téma „»Patříme k sobě všichni jako údy« (Ef 4,25), od community ke společenství“ bylo zveřejněno loni 29. září.
„Tento týden bude zveřejněno Poselství k letošnímu Světovému dni sdělovacích prostředků a bude se věnovat tématu internetového a lidského společenství. Internet a socialní sítě jsou zdrojem naší doby; příležitostí ke kontaktům s druhými, ke sdílení hodnot a plánů, k vyjádření touhy po společenství. Internet může být také pomocí v komunitní, společné modlitbě.“
Proto – pokračoval papež – bych spolu s otcem Fornosem SI, ředitelem ceslosvětového apoštolátu modlitby (který se rovněž ukázal v okně vedle Svatého otce), chtěl prezentovat oficiální platformu Celosvětové sítě modliteb s papežem, nazvanou Click to pray.“ Papež František pak na tabletu, který mu podal o. Fornos, odkliknul zavěšení „modlitebních úmyslů a proseb o modlitbu za poslání církve“ na internet a dodal:
„Vybízím především vás mladé, abyste si stáhli aplikaci Click To Pray a nadále se spolu se mnou modlili růženec za mír, zejména během Světového setkání mládeže v Panamě.“
Poslední z papežových aktuálních poznámek se týkala kalendáře významných dnů mezinárodní organizace UNESCO, tedy Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu:
„Na 24. leden připadne první Mezinárodní den výchovy, ustanovený Spojenými národy za účelem ukázat a posílit zásadní význam výchovy pro lidský a sociální rozvoj. Povzbuzuji v této oblasti úsilí Uneska o růst míru ve světě pomocí výchovy, která, jak doufám, bude pro všechny dostupná, integrální a zbavená ideologických kolonizací. Modlitba a blahopřání patří všem vychovatelům a vychovatelkám: zdar vaší práci!“
Po společné mariánské modlitbě Anděl Páně papež František všem požehnal.
(mig)