Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 1. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.12.2018 

Papež vyzval k respektu „neviditelných“ lidských práv

Vatikán. Psal se 10. prosinec 1948 a Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo jako nezávazný právní nástroj Všeobecnou deklaraci lidských práv, přičemž řada zemí (včetně Československa jako člena sovětského bloku) se tehdy zdržela hlasování. Sedmdesáté výročí tohoto dokumentu spolu s pětadvacátým výročím Vídeňské deklarace a akčního plánu (1993) dnes připomenula mezinárodní konference na římské Gregoriánské univerzitě, nazvaná „Lidská práva v současném světě. Výdobytky, zanedbávání a popírání“. Společně s touto papežskou akademickou institucí ji zorganizoval vatikánský Úřad pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, jehož prefekt, kard. Peter K.A.Turkson, v úvodu přednesl papežské poselství.

„Rodina národů“, cituje Svatý otec ze dvou dotyčných deklarací, „chtěla přijetím těchto dokumentů uznat rovnost práv a důstojnosti každého člověka, z nichž plynou základní práva a svobody, která jsou vetknuta do lidské bytosti jako nerozlučitelné jednoty těla a duše a jsou všeobecná, nedělitelná, vzájemně podmíněná a propojená“. Papež František nicméně upozorňuje, že práva se pojí s povinnostmi, jak se podotýká v deklaraci z osmačtyřicátého roku: „Každý má povinnost vůči společnosti, v níž jedině může volně a plně rozvinout svou osobnost“ (čl.29,1). I z toho důvodu se římskému biskupovi jeví jako „příhodná hlubší úvaha nad opodstatněním lidských práv a úctou k nim v současném světě, a to hlavně se zřetelem k nejslabším členům lidské komunity.“

Pečlivý pohled na dnešní společenskou realitu totiž vyjeví spíše značnou rozporuplnost, která přivádí k otázce, zda rovná důstojnost všech lidí, slavnostně vyhlášená před sedmdesáti lety, je skutečně za všech okolností uznávána, respektována, chráněna a podporována, všímá si papež František. „Ve světě naopak převládají nejrůznější formy nespravedlnosti, podněcované reduktivní antropologickou vizí a ekonomickými vzorci, založenými na zisku, které člověka neváhají vytěžit, odhodit či dokonce zabít. Zatímco jedna část lidstva žije v hojnosti, druhé se odpírá důstojnost a na její základní práva se vůbec nedbá, nebo se pošlapávají“.

Petrův nástupce na tomto místě vyjmenovává nejkřiklavější případy bezpráví: nenarození přece mají právo přijít na svět, nemajetní na prostředky nezbytné k obživě, vězni na lidské zacházení a možnost nápravy viny, nezaměstnaní na spravedlnost v práci, aniž by ji vykonávali v otrockých podmínkách, a všichni lidé na příslušné vzdělání. Papež zmiňuje rovněž oběti mučení a násilných únosů, spolu se všemi lidmi, kteří žijí v atmosféře prosycené podezíravostí a pohrdáním a stávají se objektem nesnášenlivosti, diskriminace a násilí kvůli své rasové, etnické, národnostní či náboženské příslušnosti. Ve svém výčtu neopomíná časté porušování lidských práv v rámci válečných střetů, jejichž strůjci, „bezskrupulózní obchodníci se smrtí“ se obohacují na krvavý účet svých bratrů a sester.

„Tyto závažné jevy volají k odpovědnosti nás všechny“, vyvozuje Svatý otec. Pokud se totiž základní lidská práva nedodržují, anebo se upřednostňují pouze některá na úkor jiných, či se zaručují pouze určitým skupinám, dochází k závažné nespravedlnosti, která poté vyvolává konflikty s tíživými důsledky jak pro jednotlivé státy, tak pro jejich vzájemné vztahy. Každý člověk je tudíž povolán, aby v souladu se svým postavením rozhodně a odvážně přispíval k respektování základních lidských práv, a to zvláště oněch „neviditelných“, vyzývá římský biskup s odkazem k pětadvacáté kapitole Matoušova evangelia (Mt 25,35-36), tedy práv mnoha lidí, kteří mají žízeň a hlad, jsou nazí, nemocní, cizinci či věznění, žijí na okraji společnosti anebo byli zcela skartováni.

Evangelium zavazuje zejména křesťany k soucitu a konkrétnímu úsilí, kterým by těmto lidem ulevili v utrpení. Papež František ovšem v závěru poselství na římskou mezinárodní konferenci naléhá především na všechny odpovědné institucionální činitele, aby postavili lidská práva do středu veškerých politických opatření, včetně rozvojové spolupráce, třebaže to znamená jít proti proudu.

(Foto: Papež v OSN, 6.12.2017)

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.9.20 Vatikán proti zavádění interrupcí zadními vrátky
29.8.20 Poznámky vatikánského diplomata k revizi Úmluvy o lidských právech
4.7.20 Papež František podpořil Světový potravinový program
4.7.20 Kořeny krize jsou především morální
26.5.20 Generální sekretář OSN děkuje papeži za podporu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 25
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti