Pákistán. Pákistánský premiér ujistil, že Asia Bibi a její rodina se mají dobře a jsou v bezpečí. Informoval o tom předseda Evropského parlamentu po rozmluvě s Imranem Khanem. Německo a Kanada oznámily, že jsou připraveny přijmout statečnou křesťanku a její rodinu. Naopak Velká Británie udělení azylu jednoznačně odmítla.
Asia Bibi strávila devět let ve vězení kvůli falešnému obvinění z rouhání proti Mohamedovi. Před dvěma týdny byla zproštěna viny nejvyšší odvolací instancí v Pákistánu, avšak svou zemi nesmí nadále opustit. V Pákistánu pokračují protesty fundamentalistů, kteří se dožadují revize procesu a exemplárního trestu pro tuto sedmačtyřicetiletou matku pěti dětí. „Je to věc velmi delikátní a vyžaduje velmi diplomatický přístup,“ zdůrazňuje Joseph Nadeem, přítel rodiny a šéf nadace podporující Asiu Bibi. Zdůraznil, že celá rodina našla útočiště na bezpečném místě. „Po letech odloučení se radují ze shledání a modlí se za šťastný konec celé kauzy,“ uvedl Nadeem.
Vlády Německa a Kanady vyjádřily připravenost statečnou křesťanku přijmout. Ministerstva zahraničí těchto zemí potvrdila, že jednají s pákistánskou vládou. „Více nemůžeme říci, protože situace je velmi delikátní,“ uvedl premiér Justin Trudeau s dodatkem, že Kanada je velmi vstřícnou zemí. Naopak vláda Velké Británie, první ze zemí, kde manžel Asie Bibi žádal o azyl, kategoricky vyloučila možnost udělení jakékoli formy ochrany či přijetí. Zdůvodnila to obavami z revolty islamistů na svém území a útoky fundamentalistů na britské ambasády na světě.
„Stanovisko premiérky Theresy Mayové je trapné, zavrženíhodné a šokující,“ uvedl pro agenturu AsiaNews Abraham Mathai z hnutí za náboženskou svobodu Indian Christian Voice. Rozhodnutí britské vlády podle něj jednoznačně ukazuje, že v této zemi došlo k radikalizaci do té míry, že podléhá nátlaku extrémistů a odmítá azyl křesťance pro následované pro svou víru.
Na fotografii lidové protesty proti propuštění Asie Bibi.
(job)